Hasan Çebi Üreticileri İlaçlama Konusunda Uyardı

15 Temmuz 2014 Salı, 09:00

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, üreticileri bilinçli ilaçlama konusunda uyardı.

İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen, Tarkim yetkilileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda üreticiler, bilinçli ilaçlamanın nasıl yapılması gerektiği ve ilaçlama esnasında uyulması gereken kurallar konusunda uyarıldı.

Çebi, tarım alanlarında özellikle son yıllarda kimyasal mücadele çalışmalarının artığını ifade ederek, “İlimiz gıda tarım ve hayvancılık konularında çok fazla istihdam sağlamaktadır. İlimizde yoğun bir şekilde yapılan bitkisel üretimde kullanılan zirai mücadele ilaçlarının verimliliğinin artırılması için çiftçilerimizin yeni gelişen teknolojilerle ve yeni teknik bilgi ve becerilerle donatılması gerekir. Hedefimiz önce insan olduğu için, üreticimiz öncelikle kendi sağlığını korumalıdır. Çiftçilerimiz kesinlikle bilmedikleri ve kulaktan dolma bilgilerle ilaçlama yapmamaları gerekmektedir. Hangi ürüne hangi ilacın kullanılması gerektiği, ne kadar ve nasıl uygulanması konusunda üreticilerimiz, İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli personellerimizden her zaman bilgi alabilirler” dedi.

Çebi, bu yılki ilaçlama sezonunun bitmek üzere olduğunu, önümüzdeki yıllarda çiftçilerin kimyasal mücadele konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, “Çiftçilerimiz ilaçlama yaptıktan sonra ilaçlanan alanlarla temasta bulunmamaları, hayvanlarını bu alanlarda otlatmamaları ve arıcılıkla uğraşanların arı kovanlarını bu alanlardan uzak tutmaları gerekmektedir” dedi.
İlaçlama esnasında koruyucu özel elbiseler, lastik çizmeler ve eldiven giyilmesi, şapka, maske ve gözlük takılması, ilaçlamadan sonra el ve yüzün sabunla yıkanması gerektiğini hatırlatan Çebi, “Çiftçilerimizin, zirai mücadele ilaçlarını kendi arazilerinde kullanabilmeleri için mutlaka bitki koruma ürünleri uygulama belgesi almaları gerekmektedir” dedi.
Tarımda en önemli unsurun insan sağlığı olduğunun altını çizen Çebi, “Zirai mücadele ilaçlarından meydana gelen zehirlenme olayları genellikle bilgisizlik ve dikkatsizlikten dolayı oluşmaktadır. Çünkü zehirlenme olayları genellikle ilaçlama esnasında değil, ilaçlamadan sonra zehirin insan vücuduna temas etmesi sonucu meydana gelmektedir. İlaçlama sırasında doğabilecek tehlikeleri en aza indirmek ve azami oranda tüm önlemleri almak sağlığımızı korumak için çok önemlidir” dedi.
Verilen eğitimin ardından İl Müdürü Çebi, Tarkim’i ziyaret ederek, tesisleri gezdi ve gerekli konularda bilgi aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.