Hareketli Yaşam İçin Pedala Bastılar

18 Ağustos 2014 Pazartesi, 10:07

MANİSA Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, teknolojinin gelişmesiyle birlikte durağanlaşan yaşama dikkat çekmek, insanları harekete teşvik etmek amacıyla ‘Hareketli yaşam için pedal çevir adlı’ bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe katılan 100’e yakın bisikletli 10 kilometre pedal çevirdi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte durağanlaşan yaşama dikkat çekmek insanları harekete teşvik etmek amacıyla Manisa Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, ‘Hareketli yaşam için pedal çevir’ adlı bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, 12-85 yaş arası bisiklet tutkunları katıldı.

HASTALIKLARA DİKKAT ÇEKTİ

Manolya Meydanı’nda bir araya gelen bisiklet tutkunlarına seslenen Halk Sağlığı İl Müdürü Tay, “Teknoloji bir yönden hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da olumsuzluklarını beraberinde getiriyor. Artık bir tuşla yemek siparişi ve istediğimiz bir ürünün siparişini yapabiliyoruz. En kısa mesafelere bile aracımızla gidiyoruz. Merdiven yerine asansör kullanıyoruz. Artık hareketli yaşamdan kopuk bir toplum haline geldik. Hareketsiz yaşam başka obezite olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Artık hareketsiz yaşam tarzından kurtulmamız gerekir” diye konuştu. Tay, Manisalı vatandaşları hareketli yaşam tarzına alıştırmak için etkinliklerin sık sık devam edeceğini söyledi.

VEKİL HAREKETSİZLİĞİ ÇARPIK KENTLEŞMEYE BAĞLADI

Etkinliğe katılan AK Parti Manisa Milletvekili Özdağ, hareketsiz yaşamı çarpık kentleşmeye bağladı. Çarpık kentleşme yüzünden spor sahalarının çok az olduğunu belirten Özdağ, “Artık bu çarpık kentleşmeden kurtulmamız gerekir. Vatandaşımızın spor yapacağı alanların sayısını artırmak ve hareketsiz yaşamdan kurtarmamız lazım. Bunun için hükümetimiz gereken neyse yapıyor. Çarpık kentleşmeyle mücadele ediyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 100’e yakın bisiklet tutkunu, hareketli yaşama özendirmek için yaklaşık 10 kilometre pedal çevirdi. Etkinlikte en büyük ilgiyi 85 yaşında bisiklet kullanan Astsubay emeklisi Necmi Açancan oldu. Açancan, kendisinin herkese örnek olması gerektiğini belirterek, “85 yaşımı hareketli yaşama bağlıyorum. Bu yaşta hala bisiklete binip pedal çevirebiliyorsam, herkes bunu yapabilir. İşine otomobilleriyle değil, bisikletleriyle gitsinler” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.