Güzel hutbe okuma yarışmasında hünerlerini gösterdiler

15 Mart 2018 Perşembe, 10:03

Selendi Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen ‘İmam-Hatip Öğrencileri Arası Güzel Hutbe Okuma Yarışması’ sonrasında öğrenciler Afrin’deki Mehmetçikler için dua etti. Şerefiye Mahallesinde bulunan İmam-Hatip Camiinde gerçekleşen yarışma sonunda lokma ikramında bulunuldu.
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yarışmada öğrenciler minbere çıkıp en güzel hutbeyi okumak için kıyasıya yarıştı. Çok sayıda öğrencinin katıldığı yarışmada hutbe dualarını ezbere, doğru ve güzel okuma, telaffuz, vurgu, tonlama, özgüven ve minber hakimiyeti, beden dilini etkili kullanma, zamanı etkili kullanma ve dış görünüm gibi değerlendirmeler yapıldı. Öğrenciler jüriden 100 üzerinden puanlama ile geçer not aldı. Yarışmada ortaokullar arasında Burak Samet Doymuş 89,5 puan alarak 1. oldu. Liseler arasında ise Resul Can 94,5 puan alarak 1. oldu. Yarışmada 1. olan öğrencilere cübbe giydirildi. Yarışma esnasında sela ve iç ezan takdimi de yapıldı. Ney taksiminin de yapıldığı yarışmanın ardından başta Afrin’e yönelik yapılan Zeytin Dalı Hareketinde, 18 Mart haftası nedeniyle Çanakkale şehitleri, olmak üzere din, vatan ve millet uğruna şehit düşmüş olan bütün şehitler için dualar yapıldı. Okunan Fetih ve Yasin surelerinin hatim duası İlçe Müftü vekili Ali Yılmaz tarafından yapıldı. Program tüm şehitler için Lokma hayrını yapılıp dağıtılmasının ardından ikramlar ile son buldu.
Selendi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Başyardımcısı Hüseyin Kaymak, yaptığı konuşmasında, “Bugün burada öğrencilerimizin mihrapta, minberde, mesleki faaliyet ve uygulamalarda başarı göstermeleri mesleki, sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirerek özgüven duygusunu kazanmaları sağlamak için yarışma düzenledik. Şehitlerimiz için dualar ettik. Afrin’e yönelik gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonunda görev alan kahraman askerlerimiz için dualar ettik. Rabbim onların yardımcıları olsun” dedi.
Programa İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Akçakaya, İlçe Müftü vekili Ali Yılmaz, imam-hatipler, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir