Genç Girişimciler Rıza Akçalı’yı konuk ettİ

17 Eylül 2014 Çarşamba, 12:21

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu, ‘Manisa’nın duayenleri ile buluşma’ toplantılarına devam ediyor. Manisa’nın gelişimine yön vermiş, Manisa’ya her alanda yaptığı hizmetlerle damgasını vurmuş kişileri her ay konuk eden Genç Girişimciler, Büyük Saruhan Hotel’de gerçekleşen Eylül ayı toplantısında  Çevre eski Bakanı Rıza Akçalı’yı ağırladı.  Akçalı, siyaset ve iş dünyasındaki bilgi birikimleri ve deneyimlerini genç girişimcilerle paylaştı.  Toplantıya Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyeleri Gökmen Gökdede, Tolga Tunç Çalışkan, Serhat Çetin ve Bora Çaylan, TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Levent Akçalı kurul üyeleri ve Emekli Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Köprücüoğlu katıldı.

Manisa’nın duayen isimleriyle bir arada olarak onların tecrübelerinden faydalanmak için bu toplantıları düzenlediklerini kaydeden TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Levent Akçalı, Eylül ayı toplantısında Çevre eski Bakanı Rıza Akçalı’yı misafir etmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. İlçelerle birlikte 318 üyeye sahip olduklarını ifade eden Akçalı, İcra Kurulu’nda ise 17 kişinin bulunduğunu belirtti. Girişimciliğin önünü açmak, girişimci sayısını artırmak için çalıştıklarını vurgulayan Akçalı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu’nun hem genç girişimcilere, hem de kadın girişimcilere çok büyük destekler verdiğini söyledi.

Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, bu tür toplantılara büyük önem verdiklerini  ifade ederek, “Geleceği sizlere emanet etmenin şimdiden heyecanını yaşıyorum. Böyle bir fırsatı bulduğunuz için kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Bizlere göre daha şanslı bir toplumda yaşıyorsunuz. Bu şanslılık, kullanılan araç ve gereçlerden elbette ki. Ama toplum olarak, insani vasıflar olarak maalesef bizlerin sahip olduğu o neslin imkanlarına sizlerin pek sahip olduğunu göremiyorum. Bu da sizlere bu anlamda eksik toplum düzeni vermiş olmanın sıkıntısını yaratıyor bizlerde. Bu toplantılara vermiş olduğumuz önemde, bu noktadaki kusurumuzu hafifletmek anlamındadır. Türk toplumu, dünyaya 600 yıl boyunca liderlik yapmış bir toplumdur. Öyle bir atanın torunlarıyız. Bir destanın kahramanlıklarını yaşamış, yaşatmış bir toplumuz. Elbette ki o toplumda bakıyorsunuz fen alanında, ilim alanında, bakıyorsunuz medeniyet anlamında dünya lideri olmuş olan bir toplum, bugün ise maalesef arzu ettiğimiz seviyede değil. Sizlerdeki bu zekaları ve işbirliğini görünce inanın her türlü olumsuzluğa rağmen geleceğe güvenle bakma cesaretini buluyorum. Bu cesareti bizlere yaşattığınız için de sizlere teşekkür ediyorum. Sizlere devredeceğimiz görevleri gönül huzuruyla devredebilmek adına bu mesaiyi birlikte yapmaya çalışıyoruz. Bu tür toplantılarda topluma hizmet etmiş olan büyüklerimizin bizleri yalnız bırakmamasından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kendisiyle gurur duyduğumuz Çevre eski Bakanımız Rıza Akçalı ile bir araya gelmekten dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

Genç girişimcilere siyaset ve iş dünyasında elde ettiği başarılardan söz eden Çevre eski Bakanı Rıza Akçalı, bu tür toplantıların devamlı yapılması gerektiğini söyledi. Beraberliklerin kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Akçalı, bu birlikteliklerin herkese katkı sağladığını vurguladı. 1991’de yapılan erken genel seçimlerinde Manisa’dan milletvekili seçildiğini belirten Akçalı, 1994 ve 1999 seçimlerinde milletvekili seçildiğini kaydetti. 50. hükümet döneminde 2,5 yıl boyunca Çevre Bakanı olarak görev yaptığını ifade eden Akçalı, siyasette görev bittikten sonrasının önemli olduğunu vurgulayarak, “Oturduğunuz sandalye sizi değil, siz sandalyeyi esir almalısınız. O göreve bir şeyler kattığınız zaman anlamı olur” diye konuştu.

 

Dünyadaki mevcut ekonomi paradigmasının çöktüğünün altını çizen Rıza Akçalı, birçok ekonomik krizin yaşandığını söyledi. Dünyanın yeni bir ekonomik modeli hasretle beklediğini kaydeden Akçalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakalım bu model nasıl bir model olacak ve kim ortaya koyacak. Bu ekonomik düzen faiz üzerinden devam ediyordu. Paranın bir mal olarak kullanılmasının temel felsefesi ele alınıyordu.  Bu modele göre parası olan daha güçlüdür ve hak sahibidir. Bu yapı zengini daha zengin eden, fakiri daha fakir eden bir yapıdır. Bugün dünya servetinin yüzde 80’i, dünya nüfusunun yüzde 10’nun elindedir. Geri kalan yüzde 20’si de yüzde 80’nin elindedir. Ama bu yüzde 80’in içinde de çok büyük gelir farkları var.”

İnsanların farklı yaratıldığını söyleyen Akçalı, “Kabiliyetleri farklı, zekaları çok farklı. Bunun bir hikmeti var. Herkes eşit olsa o zaman farklı ihtiyaçlarımızı karşılayabilme noktasında sıkıntılarımız olacak. Herkesi yönetici yaparsan çalışacak kimse olmaz. Dolaysıyla bir kısmı yönetici olacak, bir kısmı çalışan olacak. Dünyanın serveti doğru kullanılırsa aç insan kalmaz. Tüketilenlerden atıkları kullansak o bile dünyada aç insan bırakmaz. Kur’an medeniyetinde gelir farkını azaltmak için zekat var. Zekatını verdiğin zaman hem malını temizlemiş olursun, hem sevaba girmiş olursun, hem de geleceğin açısından sana katkısı olur. Aşağıda düşmanlık kazanmazsın. Dünyada yeni bir ekonomi modeli tesis edilmelidir. Gücümüz yettiği kadar hak ve adalet noktasında hareket etmeliyiz. Bunu her yerde uygulamalıyız. Üreten, başkasına hayırlı olan önemlidir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir