“Firma kaynaklı mağduriyetler giderilecek”

15 Kasım 2016 Salı, 09:15

MANİSA Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü’nce ihalesi yapılan, ‘Manisa İli Akhisar ve Gölmarmara İlçesi Muhtelif Mahalleleri Kanalizasyon ve İçmesuyu İnşaatı Yapımı’ çalışmalarının yüklenici firma tarafından zamanında yerine getirilememesi üzerine, idare firmanın sözleşmesini feshetti. Akhisar’da yerel medya tarafından olayın yanlış aksettirilmesi üzerine açıklama yapan MASKİ, firmadan kaynaklanan mağduriyetlerin kısa sürede giderileceğini duyurdu.

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün Akhisar ve Gölmarmara ilçelerini kapsayan çalışmalarının yüklenici firma tarafından zamanında yerine getirilememesi, vatandaşı mağdur etti. Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörü Doğan Ensivri, ilçenin MASKİ ve Fen İşleri Dairesi sorumlularıyla birlikte çalışmaların durduğu mahallelere giderek, yaşanan sorunun kısa sürede giderileceği müjdesini verdi. Konuyla ilgili MASKİ Genel Müdürlüğü’nden de bir açıklama geldi. Açıklamada, “MASKİ Genel Müdürlüğümüzce 27.10.2015 tarihinde Ömer Bisen-Sedat Demirer Ortak Girişimi’ne ihale edilen ‘Manisa İli Akhisar ve Gölmarmara İlçesi Muhtelif Mahalleleri Kanalizasyon ve İçmesuyu İnşaatı Yapımı’ işinin 30 Kasım 2015 tarihinde idaremiz tarafından yer teslimi yapılmış olup, söz konusu iş kapsamında işyeri teslim tarihinden başlamak üzere yükleniciye verilen 350 takvim günü, 13 Kasım 2016 tarihinde dolmuştur” denildi.

“Yüklenici firma tamamlayamadı”

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün kanunlar nezdinde hareket ettiğinin vurgulandığı açıklamada, “İdaremiz yapacağı yapım, mal veya hizmet işlerinde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olup, bu hükümler doğrultusunda hareket etmekle yükümlü bir kuruluştur. Bu bağlamda Akhisar ve Gölmarmara ilçelerimiz içme suyu ve kanalizasyon inşaatları işi, açık ihale usulü ile ihale edilmiş, yükleniciye yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. Geçen süre zarfında yüklenici, Gölmarmara ilçesinde 3 mahallede çalışmalarını sonlandırmış, ancak Akhisar ilçesinde uhdesinde olan işi tamamlayamamıştır. Yükleniciye idaremiz tarafından ilgili kanun ve yönetmelik hükümleri gereği defalarca resmi uyarılar yapılarak, gerekli cezai işlemler uygulanmıştır. 13 Kasım 2016 tarihinde süresi dolmuş olan yükleniciye sözleşme fesih bildirimi yapılmış olup, yüklenicinin iş ile ilişiği, kanun ve yönetmelik hükümlerince kesilerek sonlandırılacaktır. Akhisar ve Gölmarmara ilçelerimizde yüklenicinin yarım bıraktığı işler idaremizce yapılarak, halkımızın yüklenici firmadan kaynaklı mağduriyeti giderilecektir” ifadelerine yer verildi.

“Yarım kalan işler tamamlanacak”

Yüklenici firmanın yapmadığı çalışmaların idarece tamamlanacağının da belirtildiği açıklamada şunlara yer verildi: “MASKİ Genel Müdürlüğümüz, kanun ve yönetmelikler gereği ihale usullerine göre iş yapmakla yükümlü olup, tüm firmaların ihalelere katılımları açık ve serbesttir. Ancak yapım devamında iş kabiliyetleri azalan veya biten firmalar, vatandaşlarımızı mağdur etmektedirler. Bu bağlamda idaremizden kaynaklı olmayan bu durum, ivedilikle aşılarak, yarım kalan mahallelerimizde işe başlanacak olup, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir