ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASINA KARŞI SEMPOZYUM

12 Kasım 2014 Çarşamba, 13:56

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tarih Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili CBÜ’nün de içinde bulunduğu kurumların İstanbul ve Paris’te sempozyum düzenleyeceğini kaydetti. Prof. Dr. Çelik, “Bu lekeyi bu sefer kaldıracağız. 2015 yılı Ermeni diasporası için bir final yılı olacaktır” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlere yönelik düzenlediği “Lider Gençlik Projesi Tematik Tarih Kampı” projesi kapsamında, CBÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, Ermeni Soykırımı iddiaları ve bugün gelinen noktayı anlattı. 2015’in Ermeni Soykırımı iddiaları için önemli bir yıl olduğunu belirten Prof. Dr. Çelik, iddia edilen soykırımın 100. yılı nedeniyle Ermeni diasporasının daha etkin olacağına dikkat çekti. Tarihçiler tarafından soykırım iddialarına yeterince cevap verilemediğini ve donanımlı kişilerin yetişmediğini savunan Prof. Dr. Çelik, “Ermeniler bu konuda aslında azımsanamayacak bir mesafe aldılar. Biz de Ermeniler’in bu iddialarına karşı ülke olarak kendi çapımızda sempozyumlarla, dış basındaki yazılarımızla bunlara cevap vermeye çalıştık. Ama bunlar hiç yeterli olmadı. 2015 yılı Ermeni diasporası için bir final yılı olacaktır. 2015 yılında özellikle ABD kongresinden bu kararı geçirmeye çalışacaklardır. Ermeniler bütün dünyayı özellikle nisan ayı itibariyle Ermeni meselesi üzerinde kilitleyeceklerdir. Biz de devlet olarak bu konuda bazı hazırlıklar içerisindeyiz. Bunun için başbakanlığın denetiminde biri İstanbul’da, biri de Paris’te olmak üzere uluslararası 2 büyük sempozyum yapmayı düşünüyoruz. Bu sempozyumların hazırlıklarına başladık” dedi. Sempozyuma Yıldız Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde olacağını aktaran Prof. Dr. Çelik, yürütme kurulu başkanlığı görevini de kendisinin yapacağını belirtti. Prof. Dr. Çelik, “Bu konuda söyleyecek sözü olan ciddi akademisyenleri, siyasetçileri, medya mensuplarını bu 2 sempozyumda ağırlayacağız. Sempozyumun yanı sıra yuvarlak masa çalışmaları, çalıştaylar yapacağız. Kimin bu konuda eteğinde ne tür taşı varsa getirip ortaya dökecek. Biz şundan eminiz ki, yıllardan beri kendi arşivlerimizde 1985’ten bu yana yaptığımız çalışmalar, Rusya, İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya arşivlerine kadar yaptığımız çalışmalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin meseleye ciddi yanaşmaması sonucu bu leke gelip bizim alnımıza yapışmış ve bizi uluslararası alanda adeta mahkum etmiştir. Bu lekeyi bu sefer kaldıracağız, en azından bilimsel yönden. Bunun gerisi artık siyasetçilere kalmış” diye konuştu.

SİYASİ BİR MESELE HALİNE GELDİ

Ermeni Soykırımı iddialarının siyasi bir mesele haline geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, “Öyle zannediyorum ki şimdiye kadar gerek Türkiye’de gerekse Türkiye dışında yaptığımız çalışmalardan daha iyi, daha kapsamlı, daha ciddi bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Bizim ortaya koyacağımız yerli yabancı bu konuda uzman insanlarla bu çalışmanın sonucunda çıkacak olan verileri bundan sonra siyasetçiler değerlendireceklerdir ve bu meseleyi siyasetçiler halletmeye başlayacaktır. Sempozyumlardan ilkini 2015 yılı ocak ayında İstanbul’da, ikincisini ise nisan ayında Paris’te yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir