ENGELLİLERİN YÜZÜ GÜLECEK…!

08 Ekim 2014 Çarşamba, 14:24

Şehzadeler Belediyesi, Engelli Envanteri ve İstihdam Eylem Planı Projesi hazırladı. Engellilerin yüzünü güldürecek projeye Zafer Kalkınma Ajansı da destek verdi. Proje kapsamında engelli is gücü envanterinin hazırlanarak, engelli bireylerin işe yerleştirileceği belirtildi. Şehzadeler’in projesine 73 bin 550 TL bütçe ayrıldı.

Yeni kurulan bir belediye olmasına rağmen kısa zamanda büyük başarılara imza atan Şehzadeler Belediyesi, yine bir ilke imza attı. Sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde engellilerin istihdamına yönelik çalışma yapan Şehzadeler Belediyesi, ZEKA’dan destek gördü. Engelli Envanteri ve İstihdam Eylem Planı Projesi kapsamında devletten yardım alan engelliler yerine; kazanan, evde kalmayıp kendi kazandıkları ile üretime katkı sağlayan engellilerin hedeflendiği belirtildi. Manisa’nın yüzde 6,6’sının engelli olduğuna dikkat çeken Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Manisa ilinin %6.6’si engellidir. Bu yüksek orana rağmen, sokakta tüm fiziksel şartların iyileştirilmesine rağmen görünen engelli sayısı çok az. Eve kapalı engelliler hem kendilerinin hem de ailelerinin zaman ve enerjisini harcamaktadır. İki kez Avrupa’nın yatırıma uygun kenti seçilen Manisa’da mevcut is potansiyeli ile engelli istihdamını birleştirmek için Engelli Envanteri ve İstihdam Eylem Planı projesini hazırladık. Biz bu proje ile devletten yardım alan engelliler yerine; kazanan, evde kalmayıp kendi kazandıkları ile üretime katkı sağlayan engellileri hedefliyoruz” diye konuştu.

ENGELLİ ENVANTERİ HAZIRLANACAK
Doğru kişiye doğru iş bulunması konusunda araştırmalar yapılacağını belirten Başkan Çelik sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle Şehzadeler ilçesindeki engelli sayısını, özelliklerini ve çalışma güçlerini, güçlüklerini belirlemek istedik. Bu nedenle ilk hedefimiz engelli envanteri hazırlamak, sonrasında ise istihdamda yer almak isteyen engellileri OSB, hizmet sektörü ve tarım işletmeleri ile buluşturmak. TUİK Manisa ilinde, 2011 yılında engelli sayıları konusunda bir çalışma yapmıştır. Ancak bu çalışma sadece sayısal bir değer üretmiştir. Manisa ili ve ilçelerinde toplamda 86 bin 313 engelli bulunduğu tespit edilmiştir. Şehirdeki engelli sayısında en önemli proje farkındalığı engel özellikleri, engellilik oranları, yas grupları, cinsiyetleri, çalışabilecekleri sektörler ve işler, devletten aldıkları yardım, ailedeki kişi sayısı, daha önce çalıştıkları işler, ayrılma gerekçeleri, çalışmama gerekçeleri, eğitim düzeyleri, mesleki kurslara katılıp katılmayacakları, CV hazırlama, iş görüşmeleri vb. konularda eğitim almak isteyip istemedikleri, beklenti, ihtiyaç ve üretebilecekleri belirlenememiştir. Projenin öncelikli hedefi engelli is gücü envanteri hazırlamaktır. Bu bilgiler OSB firmaları başta olmak üzere, tarım ve hizmet sektöründeki insan kaynakları yetkilileri ve işletme sahipleri ile eşleştirilecektir. İnsan kaynakları talepleri ve bilgileri de projenin ortaya çıkma gerekçesidir. Hedef doğru kişiye doğru iş bulunması konusunda araştırmalar yapmaktır.”

ZEKA PROJEYE 73 BİN 550 TL DESTEK SAĞLAYACAK
Başkan Çelik, “Gerçekten güzel ve bugüne kadar hiç yapılmamış bir proje. Bu çerçevede Zafer Kalkınma Ajansı da tam destek verdi. Proje için 73 bin 550 TL bütçe ayrıldı. Projemizden dolaylı ve uzun vadede olumlu olarak etkilenecek kişiler, Şehzadeler ilçesindeki engellilerimizdir. Bu kişilerin tüm engel durumları, iş talepleri, beklentileri Zafer Kalkınma Ajansı doğrudan destek faaliyeti ile netleşecek ve istihdam için ulaşılabilir olacaklardır. Bölgemizde yapılacak saha çalışmaları sonrası tüm engellilerin envanteri hazırlanacak, istihdama yönelik 18-45 yas arası engelliler hedef grubumuz olmakla birlikte tüm yas grupları kayıt altına alınacaktır. Projenin koordinatörlüğünü ise, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Enes Karataş yürütecek. Verdiği emeklerden dolayı kendisine ve ekibine de teşekkür ediyorum. Proje kapsamında ilerleyen zamanlarda, engelli istihdam merkezini de belediyemiz bünyesinde hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.