Engelliler sesini duyurmak istiyor

13 Mart 2017 Pazartesi, 16:01

MANİSA Dernekler İl Müdürlüğü’nü ziyaret eden Sağır Dilsizleri Koruma Kalkındırma Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Muhammed Fidan, toplumda seslerini duyuramadıklarını ifade ederek, “Toplum bizden daha çok sağır ve dilsiz” dedi.

Manisa Sağır Dilsizleri Koruma Kalkındırma Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Muhammed Fidan, İşitme Engelliler Federasyonu Manisa İl Temsilcisi Bilal Cansu ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Dernekler İl Müdürü Tekin Güzel’i makamında ziyaret etti. İşaret dili ile açıklamada bulunan Dernek Başkanı Fidan’ın tercümanlığını İl Temsilcisi Bilal Cansu yaptı. Toplumda kendilerini iyi anlatamadıklarını ve ifade edemediklerini dile getiren Dernek Başkanı Fidan, tek amaçlarının kendilerini anlayabilecek yerel yetkililerle birlikte sağır ve dilsizler için projeler üretmek olduğunu ifade etti. Şehzadeler ve Yunusemre İlçesi’nde toplam 200 sağır ve dilsiz engellinin bulunduğunu ifade eden Dernek Başkanı Fidan, “İşitme engelliler olarak en büyük sorunumuz kendimizi ifade edememek. Derdimizi anlatamıyoruz. Sesimizi duyan ve elimizden tutan yok. Toplum bizden daha çok sağır ve dilsiz. En büyük sıkıntımız Manisa’da bir işitme engelli okulunun olmaması. Bu nedenle bizim gibi çocukları olan insanlar, çocuklarını okuması için il dışına göndermek zorunda kalıyor” diye konuştu. Manisa’daki işitme engellileri sanatsal faaliyetlere yönlendirmek istediklerini belirten Fidan, “Sağır ve dilsizlerin yapabileceği en güzel sanat pandomim sanatıdır. Sessiz bir şekilde konuşmadan hem kendimizi ifade ederken, hem karşımızdaki insanı güldürebiliriz. Bu konuda eğitim almak istiyoruz. Derneğimizden birkaç pandomim sanatçısı çıkararak, etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Bu konuda bize destek olunmasını istiyoruz. Kimin kapısını çaldıysak hep geri döndük. Artık bize sahip çıkılsın” diye konuştu.

İl Dernekler Müdürü Tekin Güzel, işitme engellilerin de toplumun önemli bir parçası olduğunu söyleyerek Manisa’daki derneklerin en önemli sorunun proje üretememek olduğunu savundu. Tekin, “Sağır Dilsizleri Koruma Kalkındırma Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Derneğimize de proje üretmesi konusunda gereken desteği sağlayacağız. İnanıyoruz ki üretecekleri projeler ile hedeflerine daha kolay bir sürede ulaşacaklar. Seslerini daha fazla duyurabilecekler” diye konuştu.

Açıklamalardan sonra Dernek Başkanı Fidan, İl Müdürü Tekin’e önümüzdeki aylarda yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir