En Sık Yaşanılan Pimapen Sorunları

22 Şubat 2022 Salı, 02:23
Manisa Pimapen Tamiri - manisapimapen.com

Pimapen, özellikle kış aylarında hava alma/sızdırma gibi nedenlerle sorun yaratabiliyor. Kurulum aşamasında yapılan hatalar, kullanılan ürünün kalitesi ve montaj esnasında yapılan işlem hataları buna sebep olabiliyor. Peki pimapen tamirini gerektirecek en sık yaşanılan sorunlar nedir?

Manisa pimapen tamiri hizmeti veren Okan Ilgın tarafından derlenmiştir.

Pimapen menteşeleri genelde döküm olduğu için, fazla kullanımdan vidalarının fazla sıkılmasından veya hatalı montajdan dolayı kapının kasması sebebiyle kırılabilir. Yeni bir menteşe değişimi yapılması gereklidir.

Pimapen pencerelerinin kolu boşa dönmeye başladığında sorun kolda değil pencerenin kilit sistemindedir. Pencere kilit sistemine ispanyolet denir. İspanyoletin tam ortasındaki kolun yerleştiği merkezin kırılması sonucu pencere kolu boşa dönmeye başlar. İspanyoletin yenisi ile değiştirilmesi gereklidir.

Pimapen penceresinin kolunu çevirmekte zorlanıyorsak bunun nedeni açıp kapattığımız pencere kanadının cam ve menteşelerindeki montaj hatalarından kaynaklanır. Montaj hatalarının giderilmesi gereklidir.

Pimapen pencere ve kapımız eğer kapanmıyor veya zor kapanıyor olabilir. Sebebi; pencere montajı, pencere kanat montajı ve pencere kanadı cam takımındaki montaj hataları olabilir. Montaj tamirinin yapılması gerekir.

Pimapen kapı ve pencerelerin hava almasının sebebi; pencere kanadı, kapı kanadı ve cam montajındaki hatalardır. Montajının düzeltilmesi gerekmektedir.

Çift açılım pencerelerde çok daha fazla sorunla karşılaşılır. Örneğin sert kapanması, özellikle menteşe tarafından hava ve ses alması gibi.

Çift açılım pencere mekanizması çok hassas, milimetrik isponyaletten oluşur. Daha fazla hasar olmaması için mutlaka bir pimapen ustasının tamir etmesi gerekir.

Sürme PVC doğramalarda kapı ve pencerelerin çalışma sistemleri aynıdır. En çok arıza yapan ve şikayet edilen sistemdir. Örneğin; ses ve toz olması, hava alması, tekerlerin kırılması, rayın bozulması, kolun kırılması, ağırlaşıp zor çekilmesi, iç kısımda kalan direklerin silinememesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kalınmaktadır.

Normal pencerelerin yalıtımı lastik conta ile sağlanırken sürme malzemelerde yalıtım kıl fitillerle sağlanır. Bu yüzden yalıtımı daha zayıftır.

Kaynak: Yağmur Pimapen Servisi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.