Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

DX Radyo Yarışmaları – Faydalı İpuçları

24 Kasım 2016 Perşembe, 10:25

DX Radyo Yarışmaları – Faydalı İpuçları

Sınırsız eğlence, heyecan ve unutulmaz bir deneyim garantidir

Amatör radyoculukta birçok heyecan verici etkinlik vardır. Düzenli olarak yapılan festivaller, ikinci el pazarları ve amatör radyoculuk yarışmaları, her operatörün kesinlikle faydalanacağı şeylerdir. Özellikle yarışmalar, büyük ödüller ve unutulmaz deneyimlerin yanı sıra yarışma heyecanını da beraberinde getirmektedir.

Operatörlerin yarışmaları, DX ile alakalı herhangi bir etkinliğin değişmez parçası haline geldi. Yarışmaların esas amacı, farklı stratejiler ve modlar kullanarak bağlantı kurarken yeteneklerini sergileyen çeşitli kategorilerdeki operatörlerin bir araya gelmelerini sağlamak.

Amatör radyoculuğun büyük bir yer edinmesinin altında bu tarz yarışmaların hiçbir şekilde ticari ve reklam kaygısı taşımamaları yatmaktadır. İhtiyacınız olan tek şey bir lisans ve çeşitli türlerdeki DX radyo istasyonları çalıştırabilme becerileridir.

Kazanma Stratejileri

Amatör radyoculuğu spor olarak adlandırmak çok doğru olmasa da geleneksel yarışmaların çoğuyla ortak özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden biri kazanma stratejisinin olmasıdır. Tüm stratejiler, yarışmanın zorunlulukları ve kurallarına uygun olarak geliştirilir. Bu stratejiler, yarışmanın standartları ve kısıtlamaları dahilinde kategorilere ayrılırlar. Gelin, en yaygın taktiklere bir göz atalım:

Stratejilerin ilki büyük sinyallerle ilgilidir. Eğer radyo istasyonunuz geniş bir sinyal profiline sahipse mümkün olduğunca çok bağlantı kurabilirsiniz. Operatörlerin çoğu yarışma esnasında bu tarz bir stratejiyi izlemektedir.

Daha küçük sinyal profilini seçenler genellikle S&P (search & pounce) adı verilen taktikleri denerler. Bu arama ve saldırma meselesidir. İlk stratejiden farklıdır ve daha fazla beceri gerektirir çünkü sürekli çeşitli frekanslar arasında geçiş yapmak zorundasınızdır. Buradaki temel amaç, yarışçıların sizin sinyalinizi yakalamasını sağlamaktır. Başarılı olunursa her iki taraf da puan alır.

Tüm amatör radyocular bazı temel ortak özelliklere sahip olduğundan kazanma formülü bulmak çok kolay değildir. Mesele olan, beceri, hız ve doğruluktur. Ayrıca radyo aygıtı da önemli bir rol oynamaktadır. Ancak tüm operatörler, kural gereği, aynı şartlardadır. Yarışmaya katılmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ipuçları şu şekildedir:

  • Yarışma kategorisiyle ilgili tüm detayları öğrenin
  • Tüm kuralları ve kısıtlamaları bilin
  • Radyo aygıtınızı önceden kontrol edin
  • Yarışma saatlerce sürüp yorucu bir hal alabilir; bunun için yanınızda içecek ve atıştırmalık bulundurun

Yarışmada başarılı olup olmamanız fark etmez. Sınırsız eğlence, heyecan ve unutulmaz bir deneyim garantidir.

 

http://www.thecountrycaller.com/42531-dx-radio-contesting-useful-tips/

 

 

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir