Diyabet, obezite ve organ bağışına dikkat çektiler

03 Kasım 2016 Perşembe, 15:27

MANİSA’nın Şehzadeler İlçesi’ndeki meydanda bir araya gelen 90 üniversiteli, 3 ayrı stant açarak hem organ bağışına dikkat çekti hem de obeziteyle diyabet konusunda vatandaşı uyardı. Yapılan ölçümlerde diyabet riski taşıyan vatandaşların telefon numaralıyla aile hekimlerinin isimleri alınarak takip altına alınması sağlandı.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Öğrenci Birliği Halk Sağlığı Çalışma Grubu’ndan 90 öğrenci, Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileriyle bugün 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. Organ bağışının yanı sıra obeziteyle diyabet konusuna dikkat çekildi. 3 ayrı stant açan tıp öğrencileri, vatandaşların boy-kilo endeksi, obezite, diyabet ölçümlerini yaptı. Organ bağışı konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Müjde İlgün, 2015’in verilerine göre dünyada 415 milyon yetişkinin diyabetli olduğunu tespit edildiğini ve bu sayısının her geçen yıl artacağının tahmin edildiğini açıkladı. 14 Kasım Diyabet günü olduğunu dile getiren İlgün, “2015’te 415 milyon yetişkin diyabet sayısının 2040 yılında 642 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu göre 2040’da her 10 yetişkinden biri diyabet olacağı tahminler arasındadır. Bir çok insanımız diyabet olduğunun farkına varmadan yaşamını sürdürmektedir. Bu nedenle diyabete karşı duyarlılığı artırmak zorundayız. Yaşam tarzı değişiklikleriyle 2040’a kadar 160 milyon diyabetin geciktirilebileceği veya önlenebileceği öngörülmektedir. Bir çok ülkede sağlıksız beslenme ve fiziksel olarak inaktif yaşam tarzı, çocuk ve gençlerde de diyabet görülme riskini küresel halk sağlığı sorunu haline getirmektedir. Küresel sağlık harcamalarının yüzde 12’si yetişkin diyabeti yetişkin diyabetli bireyler için harcanmaktadır” diye konuştu.

Birçok vatandaşın diyabet rahatsızlığının farkında olmadığını söyleyen İlgün, fark edilmeyen ve tedavisine başlanmayan diyabetin ölümlere ve vücutta hasarlara neden olduğunu söyledi. Spor ve sağlıklı beslenmenin diyabet hastalığının önüne geçilebilecek en önemli etkenler olduğunu ifade eden İlgün, toplumun artık sporla sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmesi gerektiğini vurguladı.

Açılan stantlar sayesinde vatandaşlara ücretsiz kan şekeri ölçüm testi yaptıklarını ifade eden İlgün, “Eğer ölçümünü yaptığımız vatandaş diyabet riskini taşıyorsa, aile hekimine gitmesi konusunda uyarıyoruz. Ayrıca ismini aldığımız aile hekimi ile irtibata geçerek bu kişinin telefon numarasını verip, diyabet konusunda takibe alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İlgün ayrıca, bir standa organ bağışı konusunda bilgilendirme yaptıklarını ve gönüllü organ bağışı aldıklarını da ifade etti.

Akşama kadar açık kalacak stantlarda 500’e yakın vatandaşın kontrol edilmesi hedefleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir