Dekorasyonda Renk Uyumu İpuçları

18 Mayıs 2017 Perşembe, 18:19
  1. Dekorasyonda konseptiniz, tarzınız ve seçtiğiniz parçaların tasarımı ne kadar önemli olursa olsun esas temel renkler üzerine kurulur. Doğru renk kullanımı olmadığı sürece istediğiniz kadar şık ya da pahalı parçayı bir araya getirin gerçek bir şıklık elde edemezsiniz. Parçaların önce birbirleri ile sonrasında mekan ile uyumlu olmasını sağlayan en temel şey renkler olduğundan dolayı renklerinin dilini bilmek ve birlikte kullanımlarında ortaya çıkacak sonuçları hareket edebilmek çok önemlidir.

 

Renklerin Anlamı ve Kullanımı

 

Dekorasyonda renkleri doğru kullanmak bir başarı olsa da renklerin insanlarda uyandırdığı hisleri bilmek ve buna göre adım atmak başka bir başarı hikayesidir. Renklerin insanlarda uyandırdığı izlenimler şirketlerin kurumsal kimlik çalışmalarına, konseptlerine, mekan tasarımlarına ve pazarlama çalışmalarına ilham olurken bu bilgileri dekorasyonda kullanmamak büyük bir hata olur. Bu hatayı yapmamak için renkleri en temelden almak ve birbirleri etkileşiminden insanlarda uyandırdıkları hislere kadar hakim olmak gerekir. Renk kartelasında üç ana renk vardır. Sarı, mavi ve kırmızı ana renklerinin birleşimi ile diğer renkler elde edilir. Tonlar ise renklere siyah ve beyaz eklenmesi üzerine şekillenir. Sarı, kırmızı ve mavi ana renklerinden sonra bu renkleri karışımı olan turuncu, yeşil ve mor ara renkleri gelir. Kırmızı aşkın ve tutkunun rengi olarak bilinse de insanlarda iştah açıcı bir etkisi vardır. Bu rengi yemek alanlarında kullanmak tamamen tercih bağlıdır. Restoran sahipleri için kırmızı oldukça başarılı olurken kilosunu korumak isteyenler için bu renk tercih edilmeyebilir. Turuncu insana enerji veren bir renktir ve enerji gereksinimi olan alanlarda tercih edilebilir. Çalışmak, spor yapmak gibi aktivitelerin yapıldığı alanlarda turuncu öne çıkabilir. Sarı renk mutluluk olarak insanlara yansır ve bulunduğu odaya turuncu gibi enerji veriri. Yeşil ve mavi insanlarda huzur etkisi yarattığından dolayı her alanda kullanılabilir. Özellikle de insanların para harcama kararı alacağı alanlarda bu renkleri kullanmak iyi olabilir. Mor yaratıcılığın rengidir ve doğru kullanıldığı alana zenginlik veriri. Siyah insanlarda hüznü ve mutsuzluğu ifade eden bir renk olsa da başarılı bir kullanım ile bu renk sadece asaletin temsilcisi olabilir.

 

Renk Uyumunu Kaçırmayın

 

Dekorasyonunuzun her açıdan uyumlu ve dikkat çekici olması için en temelden işe başlamanız gerekir. Bunun anlamı duvar ve zemin renklerine dokunuş yapmanız gerektiğidir. Duvar rengi ile zemin renginin aynı tonlarda olması mekanın daha aydınlık ve geniş gözükmesine neden olur. En önemli uyum bu ikili arasında yakalanan uyumdur. Duvar ve zemin arasında bağlantı renk uyumunda en önemli unsurlardan birisidir. Zeminde renk uyumu soru işaretlerine neden olsa da bu yer kaplamasının rengi ya da halı rengi olarak değerlendirilebilir. Halı kullanımına göre zemin rengini şekillendirebilirsiniz. Renk seçiminde alanın boyutu da etkili olmalıdır. Geniş alanlarda renk kısıtlamasına gerek olmazken dar alanlarda şampanya rengi, su yeşili gibi açık ve ferah renkleri tercih etmek gerekir. Renk uyumunda yapılan en temel hatalardan birisi de perde renginin mobilya ile uyumuna bakmaktır. Özellikle mobilyanın döşemesinde bulunan renkleri perdede kullanmak odanın basılmasına neden olur. Perdeleri koyu renk tercih ederseniz mobilyaları açık renk tercih etmelisiniz. Bunun tam tersi bir durumda da perdeler açık renk olurken mobilyalarda daha geniş bir renk seçimi yapabilirsiniz. Dekorasyonda aksesuar ve detay kullanımının önemi ana seçimleri yaptıktan sonra başlar. Vazoda duran bir çiçek ile koltuk desenlerine gönderme yapmak, perdenin saçağındaki canlı renk ile koltuk örtülerini eşleştirmek dekorasyonda kusursuzluğu yakalamak için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..