CRM Nedir?

30 Mart 2016 Çarşamba, 16:52

Müşteri merkezli bir yaklaşım olan CRM, müşteri ilişkileri yönetimi, hangi ürün ya da hizmetlerin sunulacağından başlayıp nasıl duyurulacağına ve müşteriler ile nasıl kalıcı ilişkiler geliştirileceğine kadar geçen tüm süreçleri kapsıyor.

Müşteri verisini merkeze alarak müşteriye yönelik faaliyetlerin yönetilmesini kolaylaştıran CRM yazılımı firmaların satış, pazarlama ve servis birimleri tarafından kullanılıyor. İyi bir CRM programı, mevcut müşterilerin ihtiyaçlarına etkili bir şekilde cevap vermek ve yeni müşteriler kazanmak için gerekli analizleri yapmayı sağlıyor.

Kurumsal yapısına uygun olan CRM yazılımını kullanması bir firmaya müşterileri ile uzun dönemli ve kârlı ilişkiler kurma, rekabetin yoğun olduğu bir ortamda farklılığı yakalama, müşterileri birebir tanıma ve onlar için birebir üretim ve pazarlama yapma şansı sağlıyor. İyi tasarlanmış ve sistem yaklaşımı ile düşünülmüş bir CRM projesine ayrılan bütçenin kısa zamanda geri alınması mümkün olabiliyor. Mevcut müşterilere yapılacak çapraz satışlar, müşteri ile uzun vadeli ve güçlü ilişkiler kurmanın getireceği kazançlar, satış ve pazarlama maliyetlerinde sağlanacak tasarruf, şirket içi iletişim maliyetlerindeki azalmalar ile yazılıma harcanan para geri kazanılabiliyor.

Program, satış; pazarlama; müşteri hizmetleri faaliyetlerini internet fırsatları ile birleştirilmesine imkân veriyor. Hem geleneksel satış kanallarından elde edilen bilgiler, hem de web sitesi, sosyal medya hesapları gibi alternatif kanallardan sağlanan veriler birleştirilerek yüksek düzeyde müşteri bilgisi ve iş ilişkisi fırsatı sağlanıyor.

SetXRM Neden Farklıdır?

XRM, genişletilmiş ilişkiler yönetimidir. Müşteri, aktivite, randevu, teklif gibi temel kayıtlar üzerinden sadece müşteri ilişkileri yönetimini sağlamayı amaçlayan CRM’ in aksine XRM kuruluşa ya da firmaya ait tüm ilişkileri etkin bir şekilde yönetebilmeyi amaçlıyor. CRM kullanan firma ve kuruluşlar iş akışlarını yazılımın yapısına uydurmak zorunda kalabiliyor ve projeleri başarısızlık ile sonuçlanabiliyor. Bunun yerine XRM, müşteri ilişkilerini de kapsayacak şekilde tüm departmanları içine alacak bir sistem oluşturulmasına ve böylece daha verimli raporlar hazırlanmasına olanak sağlıyor.

2002 yılından bu yana yirmiden fazla sektörde iki yüzden fazla firmaya dikey çözüm sunan yazılımlar geliştiren ARGESET Yazılım’ ın sahip olduğu deneyimin TUBITAK ve ISTKA gibi ülkemizin önde gelen kurumları ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan SetXRM piyasada mevcut ürünlerin eksikleri göz önünde bulundurularak geliştirilen bir yazılımdır. Bu sayede SetXRM, en basit CRM çözümlerinden en karmaşık mühendislik çözümlerine ve Kaizen, 5S, SMED gibi çok katmanlı proje yönetimlerine kadar tüm platformlar için başından sonuna kadar çözüm sunabiliyor.

Yazılım aracılığı ile sözleşme, üretim, kalite, servis, proje, ihale yönetimi gibi süreçler çok kısa sürede kurgulanarak takip edilebiliyor. Özelleştirmeye imkân sağlayan API desteği sayesinde her tip uygulama ile veri entegrasyonu, sınırsız kullanıcı ve sınırsız modül desteği gibi özelliklere sahip olan SetXRM bulut alt yapısına sahip olduğu için tüm güncel cihaz ve tarayıcılarda kesintisiz kullanılabiliyor.

İşinizi geliştirecek ve kârınızı artıracak SetXRM ile ilgili detaylı bilgi için hemen bizi arayın.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir