Cephe Kaplamanın Faydaları

14 Eylül 2019 Cumartesi, 07:51

Cephe kaplama başta ısı kaybını önleme başta olmak üzere pek çok açıdan faydası bulunan ve çok fazla yapıda tercih edilen bir uygulamadır.

Dış cephe kaplama yapıldığı zaman tasarruf hemen fark edilmektedir. Tamamen tasarrufa dayalı ortaya çıkan bu çalışma, görsel açıdan da son derece estetik bir yapıya sahiptir. Isı kaybının önlenmesi enerji tasarrufu gibi konularda kurumlar kadar bireylerinde bilinçlendiği günümüzde enerji tasarrufuna çok daha önem verilmektedir. Yapılardaki tasarrufu sağlamanın en etkili yolu cephe kaplama olarak görülmektedir. Cephe kaplama yapılan binaları hem görsel olarak daha şık hem de ısı kaybını önleme konusunda son derece faydalıdır.

Neden Cephe Kaplama?

Binalar zamanla dış etmenlere bağlı olarak yıpranır. Örneğin kar ya da yağmur suları zamanla binanın dış cephesinin aşınmasına neden olur. Ancak cephe kaplama yapılan binalarda bu tip sorunlar yaşanmamaktadır. Aksine yağmur ve kar suları kaplamanın kendisini yenilemesini sağlamaktadır. Ekonomik anlamda bazı kısıtlamalara gidildiği için de cephe kaplama tercih ediliyor denilebilir.

Çünkü kaplama sayesinde yüzde elliye varan enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Ve yine dış cephe kaplama yapılan binaları yazın serin kışın sıcak olmaktadır. Bu,her ev ve iş yerinde istenilen bir durumdur. İnsanlar yaşadıkları binanın aşırı sıcak ne de aşırı soğuk olmasını istemezler. Kaplama ile ısı dengesi muntazam ölçüde sağlanabilmektedir.

Rutubetin Çözümü

Rutubet gibi daha büyük sorunlar için de dış cephe kaplama mükemmel bir çözüm olarak görülmektedir. Cephe kaplandığı zaman bin nemden de korunmuş oluyor. Nem görmeyen binada rutubet olması da mümkün değil. Küf oluşumu zamanla ciddi rahatsızlık veren rutubete neden olmaktadır. Ancak yalıtım yapıldığında ıs dengesi sağlanır ve rutubet sorunu ortadan kalkmış olur. Bazı kaplamalar ise özellikleri nedeni ile yangına karşı da koruma sağlamaktadır.

Olası bir yangın durumunda tutuşmama özelliği bulunan kaplamalar daha çok tercih edilmektedir. İçerideki ve dışarıdaki sesin geçmesini engelleme özelliği de bulunan cephe kaplama modelleri, özellikle cadde üstü ev ve iş yerlerinde tercih edilmektedir. Hem görsel açıdan estetik bir yapıya sahip olan hem de pek çok faydası bulunan cephe kaplama modelleri çok sayıda iş yeri ve müstakil yapıda tercih edilmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir