Cep harçlıklarından engelli öğrencilere tekerlekli sandalye aldılar

30 Aralık 2016 Cuma, 13:18

Manisa Gazi İlköğretim Okulu öğrencileri, kendi aralarında topladıkları paralarla Manisa Güçsüzler ve Kimsesizler Vakfı’nın da iş birliği ile Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda (ZİÇEV) eğitim gören öğrenciler için 5 adet tekerlekli sandalye bağışladı.
Manisa Gazi İlkokulu öğrencileri düzenledikleri kampanyayla büyük takdir topladı. Öğrenciler, sınıf arkadaşlarıyla birlikte kendi aralarında harçlıklarından topladıkları paralarla Manisa Güçsüzler ve Kimsesizler Vakfı iş birliğiyle birlikte ZİÇEV’e 5 adet tekerlekli sandalye bağışladı. Öğrenciler kırmızı kurdeleyle süsledikleri tekerlekli sandalyeleri, öğretmenleri ve velileri eşliğinde ZİÇEV’e getirerek teslim etti. Yapılan bağışı kabul eden ZİÇEV Manisa Şube Başkanı Hüseyin Okumuş, büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Bugün özellikle Gazi İlköğretim Okulu 3-C sınıfına ne kadar teşekkür etsek azdır. Manisa Güçsüzler ve Kimsesizler Vakfı’ndaki arkadaşların da desteğiyle 3-C sınıfındaki arkadaşlarımız, bizim engelli çocuklarımıza bugün 5 tane tekerlekli sandalye getirdiler. Bu çok duyarlı bir davranış. Bunu eğer küçüklerimiz düşünebiliyorsa, büyüklerimizin daha büyük şeyleri düşünmesi lazım” dedi.

“Engellilerle ilgili mevzuatın Milli Eğitim müfredatına girmesi lazım”
İlk okul öğrencilerinin böyle bir bağışı düşünmesinin kendileri için çok değerli olduğunu sözlerine ekleyen Okumuş, engellilerle ilgili farkındalık oluşturulması amacıyla engellilerin Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına girmesi gerektiğini söyledi. Okumuş, “Bu beyinlerinde engelliye yardım etme fikri bile bizim için çok değerli. Kendilerine artık ben kucak dolusu öpücükler, selamlar gönderiyorum. Burada tabi ki öğretmen arkadaşlarımızın da hakkını yememek lazım. Bu bilinci, bu aşıyı mutlaka öğretmenlerimiz verdi. ‘Ağaç yaşken eğilir’ diye bir tabirimiz var. Bu çok önemli bir tabir. Çocuklarımızın bu yaşta engellilerle ilgili farkındalık sağlaması, engellilerle ilgili duyarlı davranması çok çok önemli. Engellilerle ilgili mevzuatın ilk okul bazında Milli Eğitim müfredatına girmesi lazım. Bu çocuklarımız eğer bunu düşünebiliyorsa, ülkemizin 81 vilayetindeki bütün çocuklarımız bunu düşünecekler demektir. Küçüklerimizin bu farkındalığının bir örnek olmasını bekliyorum” diye konuştu.
Böyle bir kampanyaya kendilerinin de destek olmasıyla büyük bir mutluluk yaşadıklarını ifade eden Manisa Güçsüzler ve Kimsesizler Vakfı Başkanı Canan Balatlı, “Bu yılın son etkinliğini Gazi İlkokulu ve Vakfımız iş birliği ile ZİÇEV’de barınan ihtiyaç sahibi çocuklarımıza yapmaya karar kıldık” şeklinde konuştu.
Bağış kampanyasına katılan 3-C sınıfı öğrencisi minik Kayra, “Dersimiz onunla ilgiliydi. Sınıfça düşündük ve böyle bir şey yapmak istedik. Engellileri mutlu etmek bizi de mutlu etti” ifadelerini kullandı.
Sınıf öğrencilerinden Murat Ertürk’ün engelli bireyler için yazdığı şiir ise büyük beğeni aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir