Çalışma Hayatında Seferberlik Projesi Manisa’da başladı

03 Şubat 2017 Cuma, 16:31

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi” Manisa’da başladı. Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar, çalışmak isteyenleri İŞKUR Müdürlükleri’ne davet etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar ve bakanlık bürokratları Manisa’da projeyi işçilere, işverene, oda ve birliklere anlattı. Müsteşar Yardımcısı Nacar, Manisa SGK İl Müdürlüğü’nde proje hakkında bilgiler verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli Seferberlik ilanı kapsamında illeri gezdiklerini ifade eden Nacar, bu seferberliğin kılıçla, kalkanla değil, istihdamla olacağını söyledi. Kaynakları verimli ve etkin kullanma konusunda paydaşlarla işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Nacar, paydaşlarla bütün imkanları şehrin tüm çalışanları ve işsizleri için nasıl seferber edilebileceğini ele aldıklarını belirtti. Manisalıların İŞKUR’u bir kapı olarak görmelerini istediklerini ifade eden Nacar, “Faaliyetlerimizden haberdar olmak isteyenlerden İŞKUR’a kayıt olmalarını rica ediyorum. Bugün işsiz olan hangi vatandaşımız varsa İŞKUR’a geldiğinde işe yerleşebileceğinin farkında olmalı. Bugün İŞKUR’da 400’e yakın iş pozisyonun boşta. ‘Çalışmak istiyorum. İş seçmem’ diyen her vatandaşın İŞKUR’dan iş bulabileceğini buradan ifade ediyorum. Milli seferberliğin amacı kaynakları etkin kullanarak Türkiye genelinde 125 bin kişiyi istihdam edebileceğimizi, 120 bin boş iş pozisyonu olduğunu bütün 81 ili değerlendirdiğimizde görüyoruz” diye konuştu.

“HER ENGELLİYE İŞ VAR”

Manisa’da çalışabilecek her engelliye iş olduğunu belirten Nacar, “‘Girişimciyim, kendi işimi kendim kuracağım’ diyen bir engelli varsa 36 bin TL’ye kadar hibe programı var. Engelli kardeşlerimizin engellerini aşıp evden çıkarak çalışma hayatına dahil olmalarını için İŞKUR, her türlü hizmeti tüm kalitesiyle sunacak” dedi.

“SOMA’DA GEREKEN TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

Soma’daki maden faciasının ardından madencilerin işsiz kaldığı ve sektörün zor durumda olduğu iddialarıyla ilgili de konuşan Nacar, “Madende bir güvenli madencilik bir de üretimin artması hedefimiz var. Ülkemizde madencilik sektörü gelişerek büyüyen bir sektördür. Madencilikte işsizlikten yakınmak mümkün değildir. Bütün madencilerimiz işçi arıyor. Kapasitesini artırmak istiyor. Bizde bu arada çalışanın yaşam güvenliğini artırma sorumluluğumuz var. Güvenli madencilikte ilgili hem ruhsatlandırma hem de çalışma hayatlarında yerine getirilmesi gereken iş güvenliğini kurallarını rehberlik ediyoruz. Soma’da hepimizi üzen bu durumun bir daha yaşanmaması için gereken tedbirleri alıyoruz” dedi. Bakanlık yetkileri ve Müsteşar Yardımcısı Nacar, buradaki açıklamanın ardından Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde işverenlerle bir araya geldi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir