“ÇALIŞANLARA PSİKOLOJİK TACİZ YAPILMAKTADIR”

29 Nisan 2015 Çarşamba, 18:47

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, kamu hastanelerinde çalışan yönetici ve yönetici yardımcılarının sağlık çalışanlarını kendi bulundukları sendikaya baskı ve tehditle üye yapmaya zorladıklarını iddia etti.
Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği binası önünde hastanelerde yapıldığı iddia edilen sendika değiştirme baskılarına tepki gösterdi. Sağlık çalışanları, hastanelerde sağlık personeline yönelik sendika değiştirmesi için uygulanan baskıyı alkışlayarak protesto etti.
Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi Kamu hastaneleri kurumunda yöneticilerle sözleşmeler imzalanarak tüm kadrolar teşkil edilmiştir. Öncelikle atanan tüm yöneticilere hayırlı olsun diyoruz. Biz buradan yöneticilerin hakkaniyetle, çalışanların menfaatleri yönünde hareket ettiklerini söylemek isterdik. Ancak yöneticilerin yüzde 90’ı sadece bir sendika üyesi olduğu için oturdukları makam koltuğunu sadece sağlık çalışanlarını kendi bulundukları sendikaya zorla, baskı ve tehditle üye yapmak için işgal etmektedirler. Çünkü yönetici olabilmek için ilk ve tek kural malum sendikaya üye olmak ve üye yapmaktan geçmektedir. İdarecilerden, malum sendika dışında başka sendikalara üye olan yoktur. Türk Sağlık Sen ve diğer sendikalarda bulunan üyelerde idarecilik meziyeti olan onlara göre yoktur diye düşünmekte ayrımcılık ve aykırıcılık yapmaktadırlar.Tüm idarecilerin bir sendika üyesi olması sebebiyle, çoğu yöneticiler sendikacı gibi çalışmaktadır. Devlet bu yönetici kademesinde bulunan kişilere normal aldığı maaşın yaklaşık yüzde 35 kadar fazla maaş vererek bu hastaneleri en iyi şekilde yönetmesi, burada çalışanları idare etmesi ve vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunmaları için vermektedir. Ancak bu yöneticilerin bazıları sapla samanı karıştırmakta, bulundukları kurumu yönetmek yerine kurumda gerçekleştirilen psikolojik taciz, çalışanların itibarını ve onurunu zedelemekte, verimliliği azaltmakta, çalışanların sağlığını kaybetmesine neden olarak çalışma hayatını olumsuz etkilemektedirler” dedi.

“ÇALIŞANLARA PSİKOLOJİK TACİZ YAPILMAKTADIR”
Rıtvan mutlu açıklamasının devamında şöyle konuştu:
“Kasıtlı olarak belirli bir süre personelin dışlanması, kişiliğinin ve saygınlığının zedelenmesi, kötü muameleye tabii tutulması, yıldırılması ve benzeri şekillerde ortaya çıkan psikolojik tacizin önlenmesi için Başbakanlıkça 2011/2 sayılı genelgesi çerçevesinde gerekli önlemleri almak yine idarecilerin görevidir. Ancak hem hakim, hem de savcı olunca işler düzgün yürümüyor. Yöneticiler, siyasiler ile çalışan arasında ki tercihini siyasilerden tarafa kullanıyor. Çalışanlar mağdur ediliyor. Sendikacı yöneticiler çalışanların gerçek mazeretlerine değil, sendika üyeliğine bakarak karar veriyorlar. Kurumlarda yapılan geçici görevlendirmelerde sendikal ayrım gözetilmektedir. Bazı meslek gruplarının görevi olmamasına rağmen sadece malum sendikaya üye ve yönetici diye genel sekreterlik bünyesinde istihdam edilmektedir. Yapılan geçici görevlendirmelerle ilgili daha önce resmi yazı ile başvurmamıza rağmen neden kimlerin hangi sendikanın üyelerinin başka kurumlarda geçici görevde çalıştığının cevabını ısrarla vermiyorsunuz? Konu ile ilgili olarak çoğu ilçelerimizde Selendi, Alaşehir, Salihli, Kula, Akhisar, Turgutlu ve merkezdeki hastanelerde çalışan yönetici ve yönetici yardımcılarından çalışanlara psikolojik taciz yapılmaktadır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir