BÜYÜKŞEHİR, MANİSA’YI UÇURACAK PROJELERİ BİR BİR AÇIKLIYOR!

19 Nisan 2015 Pazar, 11:16

MANİSA Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre İlçesi Hafsa Sultan Mahallesi’nde 25 bin 482 metrekarelik alan üzerindeki 131 binada yapacağı Kentsel Yenileme Projesi’ni mahalle sakinlerine tanıttı.

14 parsel alanda yapılacak Kentsel Yenileme Projesi için Kültür Sitesi Lale Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile ilgili daire başkanları ve birim müdürlerinin yanı sıra, kentsel dönüşüm projenin yapılacağı parsellerdeki yaklaşık 200’e yakın konut sahibi katıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Hafsa Sultan Mahallesi’ne yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Manisa için örnek teşkil edeceğini belirtip, 6 yıllık belediye başkanlığı döneminde sosyal alanlarda yaptıkları değişimi mahallelerde bina dönüşü ile yapacaklarını söyledi.

Manisa’da çarpık bir kentleşmenin oluştuğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, “Son 30 yıl göç alan Manisa’nın imarı düzgün planlanamadı. Sokak ve caddelerimiz dar. Geçici ıslah projeleri ile ne yazık ki insanımıza estetik ve mimariden yoksun mahalleler ve şehir inşa edilmiş. Çocukların oyun ve spor alanları düşünülmemiş. Bu sadece Manisa’ya özgü bir şey değil. Bugün Türkiye’nin 81 ilinin tamamında bunları görebiliriz. Planlama her şeyin başında. Sağlıksız kentleşmede, sağlıklı insanlar yetiştirilebilmesi düşünebilir mi?” diye konuştu.

“MARMARA DEPREMİNDEN FARKLI OLMAZ”

7 ve üzeri büyüklükteki bir depremde Manisa’daki çarpık kentleşme nedeniyle ortala çıkacak tablonun Marmara depreminden farklı olmayanacağına dikkati çeken başkan Ergün, “Bu acı gerçek ortadayken, deprem riskinin büyük olduğu düşünülürken, başkan olarak uykum kaçıyor. Bu düşünceden hareketle kolları sıvadık. Manisa’ya geçen 5 yılda cadde, meydan, sokak ve parklarda yaşattığımız yeniliği şehrin binalarına taşımak istiyorum. Bu zamana hiçbir bürokratın göze alamadığı çalışmayı başlatıyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, Hafsa Sultan Mahallesi’nde başlatılacak olan Kentsel Yenileme Projesi’nin arsa sahiplerinin görüşlerinin alınacağı ve kentsel dönüşüm projesinin arsa ve konut sahiplerinin talepleri doğrultusunda hayata geçeceğini de söyledi.

“25 bin 482 METRE KARELİK ALANDA KENTSEL YENİLEME”

Şehir Plancısı Ahmet Turgut da proje hakkında bilgiler verdi. Turgut, sunumunda, bir çok ilde olduğu gibi Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki kentsel yenileme çalışmasında kimsenin mağdur duruma düşmeyeceğini vurguladı. Çizimleri ve görselleri hazırlanan projeyle ilgili olarak, “Kentsel Yenileme Projemiz Hafsa Sultan Mahallemi’zde 25 bin 482 metrekarelik alan üzerinde bulunan 131 binayı, 276 haneyi kapsamaktadır. Toplam inşaat alanımız 25 bin 272 metre karedir. Şuan projenin yapılması düşünülen alanlar üzerinde 1-2-3-4 ve 9 katlı binalarımız bulunuyor. Çarpık bir yapılaşma var. Sokakları çok dar. Oyun ve yeşil alanı yok. Kentsel yenileme projemiz ile bu alana yeni bir modern görünüm kazandıracağız. Yeşil ve park alanlarıyla, otopark alanlarıyla, modern binalar ve geniş caddeleri ile kentimize yeni bir estetik kazandıracağız. Proje eğer hayata geçerse konut sahiplerimiz asla mağdur olmayacaklar. Proje bitene kadar oturdukları başka bir evde kiranın yarısı büyükşehir belediyemiz tarafından ödenecek. Asla ev sahiplerimiz mağdur edilmeyecek. Kimsenin hakkı yenmeyecek. Bu proje Manisa’ya örnek olacak bir proje olacak” diye konuştu.

Turgut, projenin teknik detayları hakkında bilgiler verdikten sonra katılan konut ve arsa sahiplerinin fikirlerini alarak, sorularını yanıtladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.