BU UYARILARI DİKKATE ALIN!

06 Kasım 2014 Perşembe, 18:39

Özel Sekiz Eylül Hastanesi Diyetisyeni Sevgi Gökçen Erkün, kış aylarında hastalıklara daha az yakalanmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme önerilerinde bulundu. Erkün, “A, B, E, C vitaminleri, çinko, selenyum ve antioksidanlardan zengin kaynakları tüketmekte fayda var” dedi.

Ferdi UZUN

Özel Sekiz Eylül Hastanesi Diyetisyeni Sevgi Gökçen Erkün, Kış aylarında doğru beslenme ilgili vatandaşları uyardı. Sevgi Gökçen Erkün, “Hastalıklara daha az yakalanmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için de A, B, E, C vitaminleri, çinko, selenyum ve antioksidanlardan zengin kaynakları tüketmenizde fayda var. Kışın tüketilmesi gereken besinler; badem, fındık, ceviz (günde 10 adet), ıspanak, maydonoz, roka, marul, brokoli, lahana, kuru baklagillerdir. Kışın demir eksikliğine bağlı özellikle de kadınlar ve çocuklarda görülen üşümeleri engellemek için; haftada 2 kez kırmızı et tüketimi, kuru baklagil ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydonozvb) tüketilmelidir. Kışın güneş ışınlarından yararlanamadığımız için D vitaminini aktive etmek için elinizden geldiği kadarıyla güneş ışığına çıkmalısınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sizi rahatlatacak bitki çaylarını tüketebilirsiniz; kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, papatya çayı gibi” dedi.

Su tüketimi azalıyor

Kışın su tüketiminin azaldığına dikkat çeken Erkün, “Bu sebepten dolayı kışın su tüketim miktarı düşer. Unutmamanız gereken nokta ise; susamayı beklemeden su içmeniz gerekmektedir. Günlük tüketmeniz gereken 2- 2,5 litrelik suyu kış mevsiminde bile olsanız tüketmelisiniz.Öğünlerle birlikte tükettiğiniz çorbalar hem tokluk sağlar hem de kışın soğuk hava da içinizi ısıtacaktır.Kış mevsimine girmiş olmamız spor yapmayacağınız anlamına gelmemeli. Unutmayın bu günler için spor salonları var. Spor yaptığınız sürece kendinizi daha kuvvetli ve sağlıklı hissedeceksiniz aynı zamanda kilo kontrolünüz daha kolay olacaktır” diye konuştu

Kilo koruma zor olacak

Erkün son olarak şunları söyledi: “Kışın hem hareketleriniz kısıtlandığı için hem de uzun kış gecelerinde atıştırmalarınız arttığı için kilo koruma zor olacaktır. Bunun en iyi çözümü ise; akşam atıştırmalarınızı azaltmanız ve atıştıracağınız besinleri sağlıklı olanlarından seçmenizdir. Ara öğünlerinizde hem kendinizi daha güçlü hissetmek hem de açlığınızı hissetmemek için meyve ve süt tüketebilirsiniz. Öğünlerinizi kesinlikle atlamamanız gerekmektedir. 3 ana öğün ve 2 ara öğün hatta gerekirse 3 ya da 4 ara öğün tüketmelisiniz. Kızartmalar ve bol yağlı besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu sebepten ötürü kahvaltılarınızda poğaça börek gibi seçenekler yerine kendi hazırladığınız kahvaltıyı tüketebilirsiniz.”

özel sekiz eylül diyetisyen sevgi gökçen ergün

.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir