BU KURS HERKESE AÇIK

16 Eylül 2014 Salı, 19:14

Altı Nokta Körler Derneği ve Halk Eğitim işbirliği ile görme engellilerin okuma yazmasını kolaylaştıracak Braille alfabesi (Kabartma alfabe) kursu açılacak.

Ferdi UZUN

Altı Nokta Körler Derneği ve Halk Eğitim işbirliği ile 3 ay 176 saat sürecek olan görme engellilerin okuma yazmasını kolaylaştıracak Braille alfabesi (Kabartma alfabe) kursu açılacak. Dernek binasında yapılacak olan kurslarda kurs sonunda katılım belgesi verilecek. Manisa’da körler ile ilgili bir okulun olmadığına dikkat çeken Dernek Başkanı Arif Zengin “Bu ihtiyacı bizim gibi dernekler karşılıyor. Şimdilik 9 arkadaşımız talepte bulundu. Manisa’da bu kursa katılmak isteyen diğer görme engelli arkadaşlarımız veya kabartma yazıyı öğrenmek isteyen merak eden diğer vatandaşlarımız da derneğimize müracaat edebilirler” dedi.

Bir tablet ve özel kalem

Kursa sadece görme engellilere değil alfabeyi öğrenmek isteyen herkesin katılabileceğinin altını çizen Arif Zengin, Braille alfabesi hakkında bilgi verdi. Zengin, “Bir tablet ve özel kalemle çizimler yapabiliyoruz. Okuma yazma ihtiyacımız bu şekilde gideriliyor. Görme engelliler parmaklarıyla dokunarak okuyorlar. Bu yazının dünyadaki adı Braille alfabedir. Yani kabartma alfabedir. Kabartma okuma yazma, normal vatandaşlar için normal okuma yazma ne kadar önemliyse, görme engelliler için daha fazla öneme sahiptir. Kabartma alfabeyi bilmeyen arkadaşlarımız eğitimlerini tamamlayamaz. Kabartma okuma yazma kursu açıyoruz” diye konuştu.

Manisa’da ihtiyaç var

Başkan Zengin son olarak şunları söyledi: “Çünkü Manisa’da ihtiyaç var. Öncelikle Manisa’da körler okulu yok. İkincisi görme engelli arkadaşlar körler okuluna gitme imkanı bulamıyorlar. Ancak bizim gibi dernekler bu görevi üstlenebilir. Kabartma okuma yazma kursu daha çok gözlerini sonradan kaybetmiş vatandaşlara yöneliktir. Şimdilik 9 arkadaşımız talepte bulundu. Manisa’da bu kursa katılmak isteyen diğer görme engelli arkadaşlarımız veya kabartma yazıyı öğrenmek isteyen merak eden diğer vatandaşlarımız da derneğimize müracaat edebilirler.” Kursun son başvuru tarihi 20 Eylül olarak açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir