BES Torba Yasa’dan Memnun Değil

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 10:00

KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası Manisa Şubesi, TBMM’de görüşmeleri süren 140 maddelik Torba Yasa’dan memnun olmadıklarını açıkladı. 

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Manisa Şubesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Manisa İl Müdürlüğü’nün binası önünde bir araya gelerek TBMM’de görüşmeleri süren Torba Yasası’nı eleştirdi. Toplanan 15 kişilik sendika üyesi adına açıklamayı BES Manisa Şube Başkanı Ali Gök yaptı. Şube Başkanı Gök, daha önceden 60 maddeden oluşan Torba Yasa’nın bir anda 140 maddeye çıkartıldığını dile getirerek, yasanın artık çuval yasaya dönüştüğünü öne sürdü. Gök, “AK Parti iktidarı torba yasaya eklediği maddelerle kendi uygulamaları aleyhine verilen yargı kararlarını ortadan kaldırmaya çalışırken, bir yandan da sermaye çevrelerine SSK pirim affı, vergi affı gibi düzenlemelerle diyet borcunu ödemeye devam ediyor. Torba yasanın madde sayısı ve çeşitliği yönünden çuval yasaya, içeriği açısından da adeta bir zorba yasaya dönüştüğü ortadadır” diye konuştu. 

Gök konuşmasında, torba yasası ile emekçilerin haklarının gasp edildiğini de ileri sürerek “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi devam eden torba yasada işverenlerin prim borçlarına hatırı sayılır af getirilirken ve uygulanacak afta kurum emekçilerinin iş yükü kat be kat artacağı halde herhangibir ekonomik teşvik söz konusu bile edilmezken, emekçilerin kazanılmış haklarına yasaları da hiçe sayarak müdahale edebiliyor” dedi. 

KAMU EMEKÇİLERİNİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

BES Manisa Şube Başkanı Gök, Torba Yasası’nın artık kamu emekçisi için zorba yasa haline geldiğini ileri sürerek, emekçilerin torba yasadan taleplerini dile getirdi. Kamu emekçilerinin ilk talebinin kamuda en düşük ücretin yoksulluk sınırı rakamı olan 3 bin 772 lira olması gerektiği olduğunu ifade eden Gök, “Açlık sınırı rakamları vergiden muaf tutulmalı, yoksulluk sınırı en düşük vergi diliminden vergilendirilmelidir. Ek ödemeler emekliliğe esas aylıklara dahil edilmelidir. Ücret adaletsizliği giderilerek eşit işe eşit ücret verilmelidir. 2014 yılı için enflasyon farkı verilmeye başlanmalıdır. Enflasyon hesaplamaları hükümetten bağımsız kuruluşlarca hesaplanmalı sendikalar da bu süreçlerde etkin rol almalıdır. Taşeron çalışma yasaklanmalı, güvencesiz çalışanlar kadroya geçirilmelidir. Torba yasada kamu emekçilerinin hukuki süreçlerini kısıtlayan maddeler çıkarılmalıdır. Kamu alacakları ile ilgili yeniden yapılandırmanın yasallaşması durumunda büro işkolunda yer alıp bu süreçte ilave iş yükü oluşacak kurumlarda 3 yıl boyunca 3 aylık dönemlerde bir maaş ikramiye ödenmelidir. Kadrolaşmaya son verilmeli, görevde yükselme sınavları adil olmalı mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. SGK’da yıllık, hastalık, refakat ve doğum izinlerinde ek ödemelerde kesinti yapılmasına son verilmelidir. Sendikal faaliyetlerimize yönelik idari ve adli soruşturmalara son verilmelidir” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından BES üyeleri “İşte sendika işte KESK”, “Böyle Torba Yasası istemiyoruz”, “AKP yasanı al başına çal” sloganları attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir