BAŞKAN TEKİN ZÜRİH’TE AÇILIŞA KATILDI

03 Eylül 2014 Çarşamba, 11:43

BAŞKAN TEKİN ZÜRİH’TE AÇILIŞA KATILDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İsviçre Ofisi binası Zürih’te açıldı. Törene katılan MÜSİAD Manisa Başkanı Abdullah Tekin izlenimlerini anlattı. Tekin, “İhracatımız son 10 yılda 2,5 kat artmıştır. Manisalı iş adamları ve ilimizdeki firmalar da bu fırsattan yararlanmalıdır.”dedi.

MÜSİAD hızla büyüyor. Derneğin Zürih şubesi açıldı. Açılışa Türkiye Cumhuriyeti Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Manisa Başkanı Abdullah Tekin ve yönetim kurulu üyeleri, pek çok işadamı ve davetliler katıldı. Açılışla ilgili izlenimlerini aktaran Başkan Abdullah Tekin, MÜSİAD’ın yurtiçinde 78 noktada, yurtdışında da 60 ülkede 155 noktada temsil edildiğini söyledi.  Tekin şu bilgileri verdi: “Genel Başkanımız Nail Olpak’ın açılışta değindiği gibi bu yıl 26-30 Kasım tarihleri arasında, MÜSİAD Uluslararası Fuarımız ve 18.ci IBF Uluslararası İş Forumumuzda gerçekleştireceğiz. Fuar, İSEDAK, PBF Filistin İş Forumu ve Ürdün İş Forumu ile eşzamanlı olarak düzenlenecek. Fuarda ticari ve kültürel işbirliğinin en güzel örneklerinden birini sunacağız. 100.00 m2 kapalı alanda, 100 ülkeden 7.000 yabancı iş insanı 200.000 Türk girişimcisiyle buluşacak.”

İSVİÇRE TÜRKİYE’NİN 11. TİCARİ ORTAĞIDIR

İsviçre’de kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık  80 bin dolar ile AB ortalaması olan 35 bin doların üzerinde olduğunu hatırlatan Tekin, “İsviçre, 7 çeyrektir büyümesine devam etmektedir. Türkiye de, 18 çeyrektir kesintisiz büyümesine devam etmektedir. Her iki ülkenin, kriz sonrası AB’ye göre güçlü performansları Türkiye-İsviçre ekonomik ilişkilerine daha fazla yansıtılmalıdır. Türkiye-İsviçre arasındaki dış ticaret hacminin son 10 yılda 3 katına çıkarak 10 milyar doları aştığını öğrendik. İsviçre ile yapılan ticaretimiz, Türkiye’nin dış ticaretinin %2,64’üdür ve İsviçre bu payla Türkiye’nin 11. ticari ortağıdır. İhracatımız, son 10 yılda 2,5 kat artmıştır. Manisalı iş adamları ve ilimizdeki firmalar da bu fırsattan yararlanmalıdır.” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir