Başkan Ergün: “Cumhuriyet bölünmez bütünlüğün teminatıdır”

28 Ekim 2016 Cuma, 16:51

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Ergün, “Ulu Önder Atatürk’ün “Benim en büyük eserim” dediği ve yüce Türk Milletinin canı pahasına büyük fedakarlıkla kurduğu Cumhuriyet’i korumak bizim birinci görevimiz olmalıdır. Çünkü Cumhuriyet Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Millet olarak zor bir dönemden geçiyor olsak da, Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’üncü yıldönümünü milletçe yad ve idrak ediyoruz. Cumhuriyetimiz; bağımsızlığı uğruna fedakarca çırpınan millet ruhunun görkemli bir mükafatı, milli iradenin muhteşem bir eseridir. Türkiye Cumhuriyeti, zulme meydan okuyan, zalime rest çeken, batıl inanç ve hain hesaplara namus mücadelesinin rehberliğiyle karşı koyan kahraman bir neslin emanetidir. Türk milleti dünyanın şaşkın bakışları altında, esaret zincirlerini parçalayarak, tuzakları bozarak, işgal ve işgalcileri vatan topraklarından söküp atarak Cumhuriyet fikrinde buluşmuştur. 1919 Samsun’undan 1923 Ankara’sına kadar adım adım büyüyen, emek emek yükselen bağımsız yaşama ve var olma azmi Cumhuriyet’in ilanıyla taçlanmıştır” dedi.

“Cumhuriyet’i korumak birinci görevimiz olmalı”
Bugün olduğu gibi çıkarlarını mukaddesatı olarak gören yabancı hayranları ile dış destek ve icazetli hamakat kadrolarının milletin kararlılığı karşısında duramadığını vurgulayan Başkan Ergün, “Cumhuriyet; bilgisizliğe, bağnazlığa, yobazlığa, yoksulluğa, çaresizliğe karşı verilen savaşın adıdır. Cumhuriyet; Anadolu insanının Büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin adıdır. Cumhuriyet; bağımsız ve başı dik bir ulus olarak yaşama kararlılığımızın tüm dünyaya ilanıdır. Ulu Önder Atatürk’ün “Benim en büyük eserim” dediği ve yüce Türk Milletinin canı pahasına büyük fedakarlıkla kurduğu Cumhuriyet’i korumak bizim birinci görevimiz olmalıdır. Çünkü Cumhuriyet Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır. Başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde, vücutlarında taşıyan gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir