Başarılı Bir Mobil Uygulama Oluşturmanın Sırları

31 Ocak 2017 Salı, 22:42

Artık bulunduğunuz her yerde rahatlıkla internete girebiliyorsunuz evinizde Wifi dışarıda 3G bu nedenle de akıllı telefonlar ve tabletler insanların mobilite sorununu da bir şekilde çözümledi diyebiliriz. Kullanıcılar artık istedikleri yerden alışveriş yapma gibi bir özgürlüğe sahip. Dahası istedikleri yerden rezervasyon, etkinlikler hakkında detaylı bilgi yani internette ne varsa hepsini aynı anda cep telefonlarından ve tabletlerinden takip edip etkileşim kurabiliyorlar. Dolayısıyla bu büyük potansiyelden herkes bir şekilde faydalanmak istiyor özellikle de işletmeler ve girişimciler bu  büyük pastadan pay alabilmenin gayreti içerisinde mobil uygulamalar geliştirmeye çalışıyorlar.

Uygulamalar her zaman mobil için kullanım rahatlığı veren yazılımlardır. Ancak bazı mobil uyumlu siteler için bu bir nevi sıkıntılı süreç olabiliyor çünkü bu tür siteler bazen istedikleri başarıyı da yakalayamayabiliyorlar. Bunun içinde çoğu girişimci ürünlerini kendi tasarlattıkları mobil uygulama yazılımlarına taşımaya çalışıyorlar özellikle de akıllı cihazların bu mobil uygulamalarla insanlara kolaylık sağlıyor olması satışlarında anlık olarak artmasına neden olabiliyor. Sizde bu yüzden işinizi mobil uygulamaya taşımak isteyebilirsiniz ancak belki de bu konuda nasıl yapacağınızı ve nerden yardım alacağınızı bilmiyor olabilirsiniz biz birkaç önemli noktayı sizinle paylaşalım.

Kullanıcı Dostu

Etkileşim süreci için hedef kitlesini belirlemek oldukça önemlidir bunun için aşamaları çok iyi bilmeniz gerekir. Çünkü gelişimini sağlayacağınız uygulama da kullanıcılara kolaylık sağlaması gerekir direk olarak onların beklentilerini karşılamak önemlidir bu nedenle de özellikle başlangıç aşamasında fazla sayıda kullanıcıyla geliştirme testleri yapmanız önerilir.

Sadelik

Uygulamanız için sade bir görünüm seçmelisiniz karmaşık olan her şey sizin zararınıza olacaktır. Zaten ekranınız çok fazla geniş olmayacak bu yüzden de sabit öğeleri çok sayıda tutarsanız karmaşık bir yapı oluşturacak ve performansı düşürecektir.

Mobil Uygulamada En Çok Yapılan 4 Hata

Dijital çağ her geçen gün gelişip büyümeye devam ediyor buna bağlı olarak ta müşterilerin firmalara ulaşım şekli çeşitlilik kazanıyor. Son dönemlerde de bu değişimin başını mobil uygulamalar çekiyor.  Markalar genellikle müşterileriyle ilişkileri daha hızlandırmak ve çeşitliliğe ayak uydurabilmek adına mobil uygulamalarını sürekli olarak geliştiriyorlar.

Fakat bu neredeyse binlerce firma arasından sıyrılıp kendilerini müşterilerine daha avantajlı göstermek ve onları etkileyebilmek hiçte kolay değil. Bu nedenle de mobil uygulamalarınızın daha fazla kişiye ulaşması ve de indirilmesi için sürekli yenilikleri takip ederek hata yapmamak zorundasınız. Peki, biliyor musunuz firmanızın uygulamasını geliştirirken hata yapmamak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Buyurun size mobil uygulamalarınızı geliştirirken sakınmanız gereken dört hatadan bahsedelim.

Kitlenizi belirlememek ve Çizginizi oluşturmamak

Bir mobil uygulaması geliştirmeden ilk önce sizin dikkat etmeniz gereken en önemli şey ürün içeriklerinizin ne olacağıdır. Bunun için ne yapacağınızı A’dan Z’ ye bilip planlamanız gerekiyor. Bu müşterilerinize nasıl ulaşacağınız ve ne gibi bir fayda sunacağınızı belirlemek yani başlangıcınız için oldukça önemli. Eğer ki siz bu uygulamayı geliştirecek teknik kadroya sahip iseniz o zaman güzel bir fikir alışverişi yapmanız üzerinde kafa patlatmanız gerekiyor. Olmasını istediğiniz tüm özellikleri bir kenara not alarak onlarında fikirlerini almalısınız.

İşe Yaramaz Gereksiz Özelliklerden Kaçının

Belki de kafanızda çok fazla özellik olması vardır bunların hepsini uygulama üzerine eklersem başarılı olacaktır diye düşünebilirsiniz ama çok fazla özellik her zaman kullanıcının canını sıkacak bir durum olmuştur.

Uygulamayı test etmemek

Hazırlamış olduğunuz mobil uygulamayı kesinlikle bir grup üzerinde test etmelisiniz aksi takdir de uygulamanın gereksinimlerini de bulamazsınız. Eksikleri göremediğiniz de de bu boşuna zaman kaybı demek olacaktır.

Birden fazla platformu hedeflemek

Unutmayın ki her uygulama her alanda mümkün olmayabilir bu yüzden de mobil uygulama tasarımınızı birçok platform üzerinde olacağını düşünerek tasarlamalısınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir