BAKANLIĞIN VERDİĞİ KARAR KÖYLÜLERİ TEDİRGİN ETTİ!

14 Kasım 2014 Cuma, 19:43


Çampınar’da köylülerin yarısı madeni istiyor, yarısı istemiyor

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  Manisa’nın Turgutlu ilçesi Çampınar köyünde, Çaldağ Madencilik Şirketi’nin hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) raporuna onay verdi. Çampınar köyü sakinlerinin bir kısmı, madende işe girebilmek için madenin açılmasını istiyor, bir kısmı ise çevreye ve doğaya zarar vereceği endişesinden dolayı köylerinde maden ocağının açılmasını istemiyor.

 FERDİ UZUN

Çampınar Köyü Muhtarı Kadir Şakar, sonuçta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şirketin ÇED raporuna onay verdiğini söyledi. Şirketin daha önce burada linç usulüyle madene çıkaracağını söylediğini ama şimdi kapalı sisteme geçtiğini dile getiren Muhtar Şakar, “Şirketin daha önce burada 250-300 bin ağaç kestiğini söylediler. Ağaç kesim işi bitti, şu anda burada ağaç kesilmiyor. Zaten ağaçların kesildiği alanda tel örgüyle çevrildi. İçeri giriş, çıkış zaten yasak. Tabi şimdi tekrar 2 milyon ağacın kesileceğinden bahsediyorlar.  Ben böyle bir şeyi tahmin etmiyorum. Çünkü ağaçların kesildiği bölge onlar için yeterli. Kapalı sistem olduğu için burada 2 milyon ağacın kesilmesine ihtiyaçları yok, ben öyle biliyorum. Ama burada maden ocağına en yakın köy bizim köyümüz. Bizi ilgilendirdiği için yarın burada olabilecek afetlerden de köylülerimizin burada bilgilendirilmesini istiyoruz. Burası bir tarım bölgesi, ne garanti verecekler. Bu konularda köylülerimizi aydınlatsınlar. Burada vatandaş ikilimde,  bir yarısı madenin açılmasını istiyor, bir yarısı istemiyor. İş isteyen arkadaşlar burada çalışmak istiyor ‘açılsın’ diyor. Bir kısmı ‘yarın burada doğal felaket olacak biz istemiyoruz’ diyor. ‘Tarımla, hayvancılıkla uğraşıyoruz, o arkadaşlar gitsin başka yerde iş bulsun’ diyor. Bu konuda aydınlatma yapsınlar. Çevreci arkadaşlar da bilgi versin. Bize zararı olmadığı müddetçe biz madene karşı değiliz.” dedi.

 

Çampınar köyü sakinlerinden İsa Bulut, “İş bitmiş, keşke olmasaydı. Bizim burada arazilerimiz gider, bizim hayvanlarımız gider, biz gideriz. Biz kime gideceğiz, kime ne diyeceğiz. Kime ağlayacağız. Bizim her şeyimiz gidecek. Araziler gidecek. Hayvancılık bitti. Biz kendimiz aç kalacağız. Keşke olmasaydı ama olmuş bitmiş. Elimizden bir şey gelmiyor. Bekçiydim, ağaçların çoğunu ben diktim. 30 sene o ormanlık alanda yattım. Kesilmiş hepsi. Çoğunu ben ve arkadaşlarım dikti. Çok üzüldüm. Kesildi diye ağladım. Devletin kanunu bize mi? Biz ne yapacağız. İnsanlar perişan.” diye konuştu.

 

Çampınar köyünde koyunları olan ve koyunlarına çobanlık Hüseyin Taşer de şunları söyledi: “Bizim ağaçlarımız kesildiğinde kimse tepki göstermedi. Herkes kendine göre kesti. Ağaç dikeceklerini söylüyorlar. Yetişmiş 30 yıllık ağaçları kestiler. Yeni dikilen ağacın şu anda bize faydası olur. Araziye tellerle çevirdiler, toprakları aldılar. Araziye giremiyoruz, ot çıkmıyor. Hayvan otlatacak yer bulamıyoruz, bizim hayvanlarımız maden yüzünden mağdur oldu.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir