Asırlık çiftten gençlere altın değerinde öğütler

09 Ağustos 2017 Çarşamba, 21:24

Manisa’da biri 100 diğeri ise 90 yaşında olan 70 yıllık çift yıllara meydan okurken, gençlere de altın değerinde öğütler verdi.
Manisa’da 100 yaşındaki Osman Karacasu ve 90 yaşındaki Akide Karacasu çifti yıllara meydan okuyor. Yaklaşık 70 yıllık evli olan çift, genç çiftlere de öğütler verdi. Yunan işgali sırasında Manisa’nın yakılmasından Atatürk’ün Manisa’ya gelişine kadar olan süreyi hafızasına kazıyan 100 yaşındaki Osman Karacasu, adeta Manisa’nın yaşayan tarih kitabı özelliğini taşıyor. Atatürk’ün Manisa’ya gelişini anlatan Karacasu, “Atatürk’ü gördüm. İran şahıyla beraber geçtiler. Biz de çocuğuz. Selam verdik. O da kalktı bize faytonun içinden selam verdi” dedi.
100 yaşına rağmen böylesine sağlıklı olmasını da içki ve sigara kullanmamasına borçlu olduğunu söyleyen Karacasu, “Ben içki içmedim. Askerlikte de malum ya ‘Saat 10, yatağa kon’ derler. O prensip bende hala devam eder. Uykumu alırım. Yemek her şeyi yerim. Şunu yemem, bunu yemem diye bir şeyim yok” diye konuştu.

“Kıl kadar incinmedik”
Osman Karacasu’nun eşi 90 yaşındaki Akide Karacasu ise 70 yıla dayanan evliliklerinde birbirlerini hiç incitmediklerini belirterek, “Kıl kadar incinmedik o senelerden beri. Ne o beni kırdı ne ben onu kırdım. Öyle bir kapışma da görmedi evlatlarımız bizden” ifadelerini kullandı.
Hoşgörünün evlilikteki önemini anlatan Osman Karacasu ise “İyi geçinmek istiyorsan, sen karşındakini hoş göreceksin. Karşındaki de seni hoş görecek. Bizim prensip buydu. Herkes hata işleyebilir. Sen benim hatamı affedersin. Ben senin hatanı affederim. Ne incin ne incit. Bizim prensip buydu” diye konuştu.
İlerleyen yaşına rağmen halen Kur’an-ı Kerim okuduğunu belirten Karacasu, “Bugüne kadar o namazları kılmanın Kur’an okumanın çok faydasını gördüm. Hala daha görüyorum” dedi.
Osman Karacasu’nun eşi Akide Karacasu ise 60 yaşında eşinden Kur’an okumayı öğrendiğini söyledi.
Karacasu çiftinin 2 kızı 1 oğlu ve 5 tane de torunu bulunuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir