Asırlık Bektaş dede gençlere taş çıkartıyor

30 Eylül 2014 Salı, 13:35

Asırlık Bektaş dede gençlere taş çıkartıyor

101 yaşındaki Bektaş Ergül azmi ve çalışkanlığı ile görenleri şaşırtıyor. Asırlık adam Ergül, yaşına aldırış etmeden tarlaya gidiyor, yokuşları çıkıyor ve hala bir genç birey gibi hayatını yaşıyor. Uzun yaşamanın sırrını ise şöyle açıklıyor “Yemek veya içmek çok da önemli değil önemli olan huzurdur. Ben hayatım boyunca huzurlu olduğum için bunca yıl ayaktayım.”

Ferdi UZUN

Kula’ya bağlı Kenger köyünde yaşayan Alevi dedesi asırlık insan Bektaş Ergül tam 101 yaşında. 45 ay askerlik yapan Bektaş dede askerden döndüğü zaman Atatürk’ün öldüğünü söylüyor. Ergül’ün yaşam sevinci ise gençlere taş çıkartıyor. İlerleyen yaşına rağmen durmadan çalışan Bektaş dede, azmi ve çalışkanlığı ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Köyün genç dedesi olarak bilinen Bektaş Ergül, yaşına aldırış etmeden tarlaya gidiyor, yokuşları çıkıyor ve hala bir genç birey gibi hayatını yaşıyor. Bektaş dede dayanak olsun diye baston da kullanmıyor kendi deyimiyle “Daha yaşanacak çok günlerim var” diyor. Yaşamayı ve insanları çok sevdiğini vurgulayan Bektaş Ergül, uzun yaşamanın sırrının sadece huzurlu bir aile yapısına bağlı olduğunun ifade etti.

Çalışmayı çok severim

Sürekli hareket halinde olmayı sevdiğini vurgulayan Bektaş dede “Çok çalıştım. Çalışmayı çok severim hala çalışırım. Haftada iki defa bağlara giderim. Uzun yaşamımın sırrı huzurlu olmaktır. Benim bu yaşıma kadar huzurum hep yerinde oldu. Ailemle hiç sorun yaşamadım. İki evlilik yaşadım ama ikisinde de çok mutlu oldum. Hala da öyleyim. İkinci eşimden hiç çocuğum olmadı. Ama ikinci eşim çocuklarıma kendi çocuğu gibi baktı. Sevgi, huzur ve birliktelik çok önemlidir. Eğer bunlara sahipseniz zaten gerisi bir şekilde gelir. Yemek ve içmek tabi ki önemlidir. Ama ben hayatımda önce huzurlu olmaya baktım” dedi. Hayatı boyunca sigara da kullanmadığını belirten 56 torunlu Bektaş dede alkolü ise sadece çok özel günlerde tükettiğini söyledi.

Eskiden inancımızı yaşayamıyorduk

Alevilik hakkında da açıklamalarda bulunan Bektaş Ergül, “O zamanlar Alevilik gizli saklı yapılıyordu. Bize bir ‘günah’ gibi bakılıyordu. Evlatlarımıza inancımızı yaşatamıyorduk. Çocuklarımız dergahlarımıza girmezdi. Çünkü çocuk aklı dergaha gelirse olan biteni dışarıda söyler ve alevi olduğumuzu öğrendiklerinde toplum bize kötü bakardı. Bu bizim için çok acıydı. Zor dönemler geçirdik. Ama şuan durum çok daha iyi. En azından inançlarımızı rahatlıkça yapabiliyoruz. Annem dede kızıydı. Dualı nohutlar yapardı. Onları yerdik. Ama çevredekiler yemezdi “günah o” derdi. Alevilik ne yazık ki şuan tam anlamıyla yapılamıyor. Herkes kendi içinde farklı bir ayrışmaya gitmiş. Herkes bir şey yapıyor ama hiçbiri birbirine uymuyor” diye konuştu.

IMG_4102 IMG_4031

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir