“Artık yalnız değilsiniz”

24 Eylül 2014 Çarşamba, 10:28

MANİSA Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, işlemlere başladığı ilçelerin yanı sıra, devralacağı ilçelerde de mahalle muhtarlarıyla buluşarak bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. Bu kapsamda MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran, Gölmarmara ilçesi mahalle muhtarlarıyla görüşerek, muhtarların sorunlarını dinledi ve çözüm önerileri üzerine konuşuldu. Mahalleye dönüşen köylerin yalnız olmadığını vurgulayan Başaran, “Artık sahipsiz değilsiniz. Sizlere hizmet verecek Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ var. Siz istemeden biz sizlere hizmet vereceğiz” dedi.

 

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte kurulan MASKİ, ilçelerde çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Gölmarmara ilçesine çıkarma yapan MASKİ, Gölmarmara Belediyesi Meclis Salonu’nda mahalle muhtarlarıyla görüştü. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran başkanlığında gerçekleşen toplantıya, MASKİ İçme Suları Dairesi Başkanı Nurettin Aytekin, MASKİ Plan-Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Bircan Kaynak ve Büyükşehir Belediyesi Gölmarmara Koordinatörü Mücahit Tünay katıldı. MASKİ’nin kurulum aşamasında olduğuna değinen Başaran, muhtarların önümüzdeki süreç ile ilgili sabırlı olmalarını isteyerek, MASKİ’nin yapacağı hizmetlerle gelecek nesillere güzel bir miras bırakılacağını müjdeledi.

Su Kıtlığı ve Kanalizasyon Yetersizliği

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran, mahalle muhtarlarının hizmet beklentileriyle ilgili olarak; “Su kıtlığının fazlaca hissedildiği günümüzde, bilinçli su tüketimi konusunda önlemler alınması gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Özellikle bu yaz kuraklığı fazlaca yaşadığımızı gözden kaçırmamalıyız. Bu nedenle içme sularının tarımsal sulamada kullanımı hem ekonomik açıdan olumsuzluk yaratıyor, hem de suyu ziyan etmiş oluyoruz” diye konuştu. Tek tek söz alarak sorunlarını ileten Gölmarmaralı muhtarlar, en önemli sorunlarından bir tanesinin kanalizasyon sisteminin yetersizliği olmasını dile getirdiler. Muhtarlar, bundan kaynaklanan sıkıntılar yaşadıklarını ifade ettiler.

Paket Atıksu Arıtma Tesisleri

Su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz su tüketiminin yol açtığı sorunlar üzerine konuşulurken MASKİ’nin önemine değinen MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Başaran, “Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ olarak Manisa’nın geneline hizmet verecek ‘Paket Atıksu Arıtma Tesisleri’ yapılarak kaynakların geri dönüşümüne katkı sağlayacağız. Paket Atıksu Arıtma Tesisleri planlanırken hizmet vereceği mevcut alandaki nüfus, yerleşim alanının sınırları, gelecek dönemlerde kurulabilecek olan sanayi tesislerinin etkileri hesaplanarak bu çalışmaları hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Sahipsiz Değilsiniz

MASKİ’nin en önemli avantajlarından bir tanesinin büyükşehir olması dolayısıyla Manisa’nın her noktasına eşit derecede hizmetler gideceğini vurgulayan Başaran, “Eski dönemde Köy Hizmetleri, Köy-Des, İl Özel İdaresi dönemlerinde köyler hizmet alma noktasında ekonomik şartlara göre ekipman ve lojistik desteği alabiliyordu. Bu kapsamda örneğin köye verilen kanalizasyon borularını köyde yaşayan vatandaşlar imece usulüyle döşüyorlardı. Fakat boruların yetersiz olduğunu ve köyün tümüne yeterli gelmediğini biliyoruz. Boruların bittiği yere boşalan kanalizasyon atıkları hem mevcut alanda koku ve sinek oluşumuna neden oluyor, hem de mevcut tarımsal arazinin verimliliğini düşürmesi önemli bir sorun oluşturuyordu. Bir de bu soruna ek olarak bu kanalizasyonun yeraltında mevcut haritasının ne şekilde olduğunun bilinmemesi, işimizi oldukça zorlaştırıyor. MASKİ bu sorunların giderilmesi açısından oldukça işlevsel bir rol üstlenecek. Artık sahipsiz değilsiniz. Sizlere hizmet verecek Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ var. Siz istemeden biz sizlere hizmet vereceğiz” diye konuştu.

Projelendirme Süreci Çok Önemli

Gölmarmaralı muhtarların kanalizasyon sorunlarının ne zaman giderileceğini sormaları üzerine, MASKİ’nin tam kapasiteyle hizmet verebilmek için projelendirme sürecinin önemli olduğuna değinen Başaran, “Planlama ve projelendirme süreci hizmetlerin sağlanabilmesi açısından oldukça önemli. Kanalizasyon hattının haritasını çıkarmamız gerekiyor. Zemin etütlerinin özenli bir şekilde yapılması lazım. Döşeyeceğimiz borulardan verimli bir şekilde yararlanabilmek için yerin yatağı, debisi, boru çapının ne kadar olması gerektiği gibi konuyla ilgili tüm detayları hesaplayarak ilerlemeliyiz ki, daha sonraki dönemlerde aynı sıkıntıları yaşamayalım” diye konuştu.

Klor Ölçüm Cihazları, Vanalar ve Şamandıra Problemleri Çözülecek

MASKİ’nin beklenen hizmetleri verebilmesi için tek gelirinin ilçelerden devrolacak su kullanım bedellerini tahsil etmesiyle gerçekleşeceğini ifade eden Başaran, “Bütçemiz ilçelerde MASKİ tahsilatlarının başlamasıyla gerçekleşecek. Bu anlamda gelir gider dengesini sağlamamız gerekiyor. Her ilçemizde MASKİ’yi devralmadık. Bu yüzden büyük bütçeli çalışmalar için size şimdiden bir tarih veremiyorum. Fakat mevcut su depolarınızda yaşadığınız sıkıntılarla ilgili tedarikleri sağlayacağız, mahallelerde eksik olan klor ölçüm cihazlarınızı, depo giriş çıkışlarındaki vanaları yenileyeceğiz ve şamandıra problemlerinizi en kısa zamanda gidereceğiz” diyerek mahalle muhtarlarının sorunlarına en kısa zamanda çözümler üreteceğinin sözünü verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.