ALTERNATİF ENERJİ ÜRETİMİNE 500 BİN LİRALIK HİBE

11 Kasım 2014 Salı, 17:43

MANİSA’nın alternatif enerji üretiminde üs olması için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü harekete geçti. İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’nın alternatif enerji üretimine çok uygun olduğunu belirtip, alternatif enerji üretimine dönük tesislerle çiftçinin elektrik girdisiyle ilgili sorununun da çözüleceğini aktardı.

Kırsal kalkınmaya yönelik yatırımların desteklenmesi programı çerçevesinde 9. etap proje başvuruları başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa Ticarete Sanayi Odası üyelerine desteklemeler hakkında bilgi verdi. Bugüne kadar 27 milyon lira hibe desteği verdiklerini kaydeden Çebi, 9. etap başvurularında 1 milyon liralık projelerin 500 bin lirasını hibe olarak vereceklerini açıkladı. Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, alternatif enerji kullanan yeni sera, alternatif enerji üretim tesisleri konusunda yapılacak yatırımlara destek vereceklerini dile getiren Çebi, özellikle alternatif enerji üretimini önemsediklerini aktardı.

ALTERNATİF ENERJİ ÜRETİMİYLE ELEKTRİK GİRDİSİ AZALACAK

Manisa’da alternatif enerji üretimi yapan 4 firmanın olduğunu hatırlatan Çebi, “Tarımsal projelerde kullanılırsa destek veriyoruz. Güneş enerjisinin kullanılmasını ve alternatif enerji kullanımının gelişmesini istiyoruz. Tarımda kullanılan enerji maliyetini düşürmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi ve tarıma yönelik ürünlerin sanayiye aktarılması için çaba harcadıklarını savunan Çebi, “134 ekonomik yatırıma 27 milyon hibe desteği verdik. Bu yıl ayrılan ödenek miktarı da 12 milyon lira oldu. Sadece bu yatırımlarla 2 bin kişiye istihdam sağlamış olacağız” dedi. Tüm desteklemelerde yüzde 50 hibe verildiğini kaydeden Çebi, “Babanız olsa size 500 bin lira parayı çıkarıp vermez. Geri ödemesiz olan bu parayı yeni projeler üreterek kullanmanızı istiyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir