ALMANYA’DAN SOMA’YA YARDIM ELİ

22 Eylül 2014 Pazartesi, 15:54

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne Almanya’dan gelen Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, Hamm ve Çevresi Kültür Birliği Derneği’nin topladığı 500 Euro yardımı, maden faciasında ölen işçilerden bazılarının ailelerine vereceklerini açıkladı.

Soma’da yaşanan maden faciası sonrası, dünyanın her yerinden ilçeye gelen yabancı konuklar, facia kurbanı madencilerin ailelerine yardım ediyor. Almanya’dan Soma’ya gelen Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, AK Partili Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’yi ziyaret etti. Alman Belediye Başkanı Petermann, Soma’da yaşanan maden faciasını büyük üzüntüyle öğrendiğini söyleyerek, yapılan tüm yardımları takip ettiğini dile getirdi. Benzer kazaların bir daha yaşanmamasını dileyen Petermann, “Hamm’da da 4 tane maden ocağı var. Bunlardan bazıları kapatıldı. Soma’ya Hamm ve Çevresi Kültür Birliği Derneği’nin topladığı yardımları ailelere ulaştırmak için geldik. Toplam 500 Euro’yu bazı mağdur ailelerin banka hesaplarına yatıracağız” dedi. Alman başkan daha sonra şehit mezarlığını ziyaret etti.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, konuğu Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’a madenci heykeli hediye etti. Başkan Ergene, olayın meydana geldiği gün belediyede bir kriz masası kurduklarını ve mağdur aileleri bilgilendirdiklerini belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir