ALEVİLERDEN EĞİTİM MİTİNGİNE DESTEK

08 Ekim 2014 Çarşamba, 16:29

MANİSA’daki Alevi Dernekleri, 12 Ekim Pazar günü Ankara’da düzenlenecek eğitim mitingine katılacaklarını belirterek, Manisalı Alevilerden destek istedi.

Türkiye genelindeki Alevi Dernekleri, 12 Ekim Pazar günü, Ankara’da, eğitime laik, demokratik ve bilimsel bir sistemin getirilmesi amacıyla miting yapacak. Konuyla ilgili olarak Alevi Dernekleri Manisa Şubesi ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şubesi temsilcileri, Eğitim-Sen binasında ortak basın açıklaması yaptı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şubesi Başkanı Sadık Doğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamalarıyla eğitimi dinselleştirmeye çalıştırdığını ileri sürerek, “Milli Eğitim Bakanlığı, Türk-İslam sistemini esas alan, ideolojik bakışını dayatan, öğrencileri zorla özel okullara, meslek liselerine ve imam hatip liselerine yönlendirmeye çalışan bir yapıya büründü. Bu yıl uygulanan TEOG sistemi eğitimdeki ayrımcılığı derinleştiriyor. Eğitimde yaşanan hak ihlallerine karşı parasız, laik, demokratik ve bilimsel bir eğitim sistemi için Aleviler sesini miting meydanında duyuracak” diye konuştu.

Eğitimde yapılan son değişikliklerin Alevi çocuklarını asimile etmeye yönelik olduğunu iddia eden Şube Başkanı Doğan, “Bu sistem ülkemizde farklı uluslardan ve de farklı inançlardan yaşayan halkımızı tek bir eksende toplayıp, Türk İslam sentezi dayatmasıyla asimilasyona tabi tutuyor. Bu nedenle Aleviler olarak, tüm demokrasi güçleri olarak bu dayatmalar son bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. 12 yıldır ülkeyi yeniden inşa etmeye çalışan tüm sistemleri kendi lehine değiştiren bu hükümet karşısında elbette sessiz kalmayacağız. Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği bu yürüyüş için Alevi dergahlarından yola çıkarak 12 Ekim’de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda büyük bir mitingle eğitimdeki hak ihlallerine karşı tüm gücümüzle haykıracağız” dedi.

Şube Başkanı Doğan konuşmasında son olarak, Manisalıları 12 Ekim tarihinde Ankara’da yapılacak büyük mitingde Alevilere destek olmaya çağırdıklarını belirterek, “Manisa Alevi örgütleri olarak 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 23.00’de Cemevi önünden araç kaldıracağız. Duyarlı olan tüm dostlarımızdan bu konuda katkı ve katılım bekliyoruz” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir