ALEVİLER YAS ORUÇLARINI AÇTI!

06 Kasım 2014 Perşembe, 13:57


Manisa’daki Aleviler Muharrem ayı vesilesiyle tuttukları 16 günlük oruçlarını dualarla açtı. Yaklaşık 500 kişi Cemevi’nde düzenlenen programda Hz. Hüseyin için söylenen ağıtlarda gözyaşlarını tutamadı.

Ferdi UZUN

Yunusemre ilçesinde bulunan Cemevi’nde yaklaşık 500 kişi Muharrem AYI vesilesiyle tuttukları 16 günlük matem oruçlarını dualarla açtı. Cemevi’nde düzenlenen programa Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, sendika yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda Alevi vatandaş katıldı. Aleviler, 16 günlük orucun; 12 günü 12 İmam için, 3’ü Masum-u Pak için biri de Hz. Fatma için tuttu. Cemevi Dedesi Mehmet Akgün’ün yaptığı duanın ardından oruç tutan Alevilere aşure ve yemek dağıtıldı.

Matemimiz sona eriyor

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı  Başkanı Sadık Doğan, yaptığı konuşmada, “Bugün Kerbala çölünde yaşanan ve hepinizce bilinen katliamın 1375. Yılını geride bıraktık. Matemini yaşadı, oruçları tuttuk ve bugün  matemimiz sona eriyor. Matemimiz sona eriyor ama Hz. Hüseyin ve Ehl-i beyt sevgimiz, yoluna olan inancımız ona verdiğimiz ikrar başımızın üstünde devam ediyor ve edecektir de” dedi.

Haktan ayrılmayız

Her zaman hak ve doğrudan yana olduklarının altını çizen Sadık Doğan, “Bizler varlığın birliğine inanır 72 milleti kendimizle bir tutarız. Nerede mazlum var ise inancına, rengine ve ırkına bakmadan yanında oluruz. Bir düşen olursa elinden tutar kaldırırız. Kadınlara ve tüm insanlara can der, onları varlığın bir parçası sayarız. Günümüzde meydanlarda, sokaklarda, parklarda oluşumuz bu ikrardan gelmektedir. Sonu ölüm olsa bile haktan ve doğruluktan asla ayrılmayız” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir