4A Hizmet Dökümü Nedir

22 Eylül 2018 Cumartesi, 00:46

4a hizmet dökümünedir sorusuna en güzel cevabı sizlere şu şekilde vermemiz de mümkün olmaktadır. 4  a önemli bir güvenceyi içermektedir. Öncelikle ne zaman emekli olabilirim olacağınızı SGK üzerinden oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte emekli maaşımı öğrenmek istiyorum yani emekli maaşınızın ne kadar olacağını ve emeklilik maaşı hakkında detaylı bilgiyi de belli sorulara cevap vererek öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Sorulara cevap verdikten sonra da önemli bilgiler elde edebilirsiniz. Bununla beraber 4a hizmet dökümüne de ulaşmak istiyorsanız e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz var ise bu hizmet dökümüne de oldukça kolay bir şekilde internet üzerinden ulaşmanız mümkündür.

4 a sistemi eski sistem olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak bu iş kolunda bulunan kişileri SSK yani eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumuna prim ödeyerek çalışan sözleşmeli çalışan işçileri kapsamaktadır. Bu eski dökümdür. Eskiden 4 a olarak geçen bu kavram daha sonra gelen yasa ile SSK Bağkur  ve Emekli Sandığının birleşmesiyle oluşturulmuş olan yeni SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu içerisine de dahil edilmiştir ve bu sistem üzerinden gelen kişileri de 4a çalışanları denmektedir. Bu çalışanların ödenmiş olduğu primler ise e devlet üzerinden 4 a dökümü olarak da bilinmektedir. E devlet şifreniz var ise bu dökümlere ulaşabilmeniz de mümkün olmaktadır.

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..