40 Yıllık Sorun Çözüldü, Önümüzdeki 40 Yılın Planlaması Yapıldı

26 Ocak 2018 Cuma, 17:41

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük ve en çevreci yatırımlarından biri olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi 4 Ekim 2017 yılındaki büyük açılışının ardından merkez belediye ve ilçe belediyelerinden gelen atıkların ayrıştırmasını yaparak önümüzdeki 40 yıl için çevreye karşı sorumluluğunu yerine getirmeye devam ediyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük yatırımlarından biri olan ve en büyük çevre yatırımı arasında yer alan 440 dönümlük alan üzerine kurulan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi merkezde Yunusemre Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi ile ilçelerden gelen atıklar ile günlük 650 ton atık işleme kapasitesi ile Manisa’ya hizmet vermeye devam ediyor.

Açılışı MHP Genel Başkanı Bahçeli yapmıştı

4 Ekim 2017 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açılışını yaptığı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım, “Şu an itibari ile 650 ton kapasiteli tesisimiz 5 ilçeden günlük 450-500 ton atığı kabul ediyor. Bir tek Saruhanlı’nın atığı gelmiyor. Saruhanlı’ya yaptığımız transfer istasyonunun bu ay bitmesiyle birlikte Saruhanlı’nın atığını da Şubat ayı içinde tesisimize getirerek işlemeye başlayacağız. Şehzadeler Belediyesi ve Yunusemre Belediyesi atıklarını kendi araçlarıyla buraya getiriyor. Turgutlu ve Ahmetli’nin atıkları semi treyler dediğimiz araçlar ile tesisimize getirilerek kağıt, metal, plastik gibi geri dönüşümü mümkün olan 6 farklı şekilde ayrıştırılması yapılıyor. Atıkların mümkün olan kısımlarının ayrıştırılmasının ardından, bu atıkları düzenli bir şekilde balyalayarak geri dönüşüm firmalarına satışını sağlıyoruz. Organik atıkların kompost oluşumu için ilk numunemizi geçen hafta aldık ve analize gönderdik, sonucunu bekliyoruz. Eğer istediğimiz standartlarda olursa ilk olarak Uzunburun mahallesindeki vatandaşlarımıza bu kompostun bir kısmını vermeyi planlıyoruz. Kalan kısmını da park ve bahçe müdürlüğümüzde değerlendireceğiz. Son nihai çıkış içinde ÇED’in kapasite artırımını gerçekleştiriyoruz. Halkın katılımını bitirdik, kurum görüşlerini aldık İDK toplantısını Bakanlık yetkilileri ile birlikte yapacağız” dedi.

Tesis tehlikesiz endüstriyel atık depolama lisansına da sahip

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yıldırım, tesisin tehlikesiz endüstriyel atıkları depolama lisansına da sahip olduğunu belirterek, yapılacak olan kapasite artışıyla birlikte tesise gelen atıkların işleneceğini, dönüşümü mümkün olan atıkların dönüştürüleceğini, organik atıklardan da gübre elde edileceğini kaydetti. Yıldırım, “Son nihai geri dönüşümü mümkün olmayan atık ve tesisimize gelen tehlikesiz endüstriyel atıklar, atıktan türetilmiş yakıta dönüştürülerek yakma tesisine götürülecek. Yakma tesisi de kapalı alanımızın hemen yanında bulunan kamulaştırdığımız yaklaşık 40 dönümlük bir alana kurarak buradaki enerjiden buhar, buhardan da elektrik enerjisi üreteceğiz” diye konuştu.

2018’in sonunda tüm ilçelerin atıkları tesise gelecek

Başkan Yıldırım, ilçelerde yapılan ve yapımı devam eden transfer istasyonlarının çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Tahmin ediyorum 9 ilçemizdeki transfer istasyonlarının bir kısmı bitti, bir kısmı da yapılmaya devam ediyor. 2018 yılının sonuna doğru tüm ilçelerimizin atıkları rahat bir şekilde bu tesise gelerek günlük bin 400-bin 500 ton atık işleme kapasitesi ile atıklar işlenerek gübre ve enerjiye dönüştürülecek. Böylelikle doğaya ve çevreye fayda sağlayacak bir tesis olması ilkemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

40 yılın sorunu çözüldü gelecek 30 yılın planlaması yapıldı

Manisa’nın, 40 yıldır kanayan yarası olan ve sürekli olarak gündeme gelen vahşi depolamadan bu tesis ile kurtulduğuna vurgu yapan Başkan Yıldırım, “Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile bu tesisin planlamasında 40 yıllık sorun çözüme kavuşurken önümüzdeki 30 yıl bu sorun ile karşılaşılmayacağı düşünülerek, bu süreyi nasıl arttırırız yönünde bir çalışma yaptık. Yakma tesisimizin dizaynını bu şeklide oluşturduk. Alanımızı aldık, imar planını yapıyoruz ve ÇED sürecini bitirmek üzereyiz. Kuracağımız yakma tesisi ile birlikte tesisimizin ömrü 30 yıldan 40-50 yıla kadar çıkacak. Bu süre daha uzun olabilir. Manisa halkımıza hayırlısı olsun” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir