BONZAİ İLE MÜCADELEDE YENİ DÖNEM

25 Eylül 2014 Perşembe, 18:30

Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi tarafından hayata geçirilen ‘Gençliğine ve geleceğine sahip çık! Her türlü bağımlılık yapıcı maddeden uzak dur!’ projesi kapsamında son ayların ölümcül maddesi Bonzai hakkında eğitim verildi. Proje kapsamında öğrencilere sembolik olarak, verilen sözün arkasında durulmasından yola çıkarak bağımsızlık yemini adı altında bir sözleşme imzalatıldı.

Ferdi UZUN

Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi tarafından başlatılan ‘Gençliğine ve geleceğine sahip çık! Her türlü bağımlılık yapıcı maddeden uzak dur!’ projesi kapsamında gençlere yönelik eğitimlerin ilki Yunusemre Sosyal Bilimler Lisesi’nde yapıldı.  Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ümit Atman tarafından 120 öğrenciye  “Madde Bağımlığı ve Sentetik Karbonoidler” konulu eğitim verildi.  Amaçlarının gençleri uyuşturucudan uzak tutmak olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Ümit Atman, “Sadece sentetik uyuşturuculardan değil her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerden uzak tutma hedefindeyiz. Bu bağlamda “Gençliğine ve geleceğine sahip çık, bağımlılık yapıcı maddeden uzak dur” isimli projeyi hayata geçirdik. Proje kapsamında son günlerin tehlikeli bağımlılık yapan maddeleri olan sentetik uyuşturucular üzerinde daha çok duruyoruz. Asıl hedefimiz de her tür bağımlılık yapan maddeler zararlıdır mesajı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Gençler birbirini örnek alıyor

Atman, “ Proje kapsamında Yunusemre ilçesindeki 26 liseyi ziyaret ederek bilgilendirme seminerleri vereceğiz. İlk durağımızın Sosyal Bilimler Lisesi olmasının nedeni ise bu lise öğrencilerinin daha duyarlı olmaları ve daha önceki farklı seminerlerde o gözlerindeki ışığı almam nedeniyledir. Yeni müdürümüz Murat Bey de destek verdi. Bizim bir diğer ayağımız da akran eğitimidir. Gençler en çok birbirini örnek almaktadır. Bu bağlamda örnek öğrencilerimizi bu lisemizden çıkartacağız” diye konuştu.

Manevi bağlılık oluşturacağız

Proje kapsamında öğrencilere sembolik de olsa verilen sözün arkasında durulmasından yola çıkarak bağımsızlık yemini adı altında bir sözleşme hazırladıklarını kaydeden Uzm. Dr. Ümit Atman, “Buradaki 120 öğrencimiz bu sözleşmeye imza atarak bağımlılık yaratan maddeleri kullanmayacaklarına ve uzak duracaklarına dair söz vermiş olacaklar. Bir nevi manevi bağlılık oluşturacağız. Sosyal Bilimler Lisesi’nin öğrencileri ile bu sözleşmeyi yaptık. 26 lisedeki öğrencilerimizin de bağımsızlık yemini sözleşmelerini alacağız. Bu sembolik sözleşmeleri üst yöneticilerimize takdim edeceğiz. Öğrencilerimiz “söz verdim ve bağımlılık yapan maddeleri çevremden uzak tutacağım ve zararları konusunda çevreme de bilgi vereceğim” mantığı ile örnek olacaklar” dedi.

bağımsızlık yemini  (2) öğrencilere bonzai   mücadele eğitimi  (13)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir