BEKLENEN RAPOR SONUNDA AÇIKLANDI

19 Eylül 2014 Cuma, 19:25

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 günü öğleden sonra Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmelerine ait Eynez Maden ocağında meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili belirlenen bilirkişi raporunu tamamladı.

Maden bilirkişisi Prof. Dr. Ercüment Yalçın, Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur, Elektrik bilirkişisi Prof. Dr. Eyüp Akpınar ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Alpaslan Ertürk’ün hazırladığı 126 sayfalık soma maden raporunu Soma-Akhisar Cumhuriyet savcılıklarına yollandı.

MALİYET KAYGISI

Bilirkişiler 301 kişinin yaşamının yitirilmesi ve yüzlerce madencinin ölümden dönmesiyle ilgili hazırladıkları raporun sonuç kısmında maden yetkililerin yanı sıra TKİ yetkililerini de kusurlu buldu.

Bilirkişi heyeti raporunda “Asli görevi kömür işletmeciliği olan, gerekli bilgi birikimi ve teknik personel desteğine sahip Türkiye Kömür İşletmeleri’nin, asli işi olan yer altı kömür üretimini, hizmet alım sözleşmesi ile iş güvenliğini göz ardı ederek, maliyet kaygısıyla alt işverene devretmesi nedeniyle; TKİ Yönetim Kurulu Başkanı ve TKİ İşletme Dairesi Başkanı asli kusurludur. Bilirkişi heyeti tarafından hazırlanmış olan sonuç ve kanaatimizi bildirir raporu bilgilerinize arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

İMZA RAMAZAN DOĞRU’NUN

13 Mayıs günü yaşanan facianın ardından şirketin genel Müdürü Ramazan Doğru savcılıkta verdiği ifade de şirketin tüm sorumluluk yetkilerinin kendisine devri konusuyla ilgili belgedeki imzanın sahte olduğunu ve kendisine ait olmadığını ileri sürmüş ve şirketin sahibi Can Gürkan ile fikir ayrılığına düşmüştü. Bilirkişi heyeti yaptığı kapsamlı inceleme sonucunda o imzanın Ramazan Doğru’ya ait olduğunu ve Soma’daki işlerle ilgili tüm yetki ve sorumluğun Genel Müdür Ramazan Doğru’da olduğunu ispatladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir