200 YILLIK YÖRESEL KIYAFETLER TEK TEK TOPLANDI

22 Eylül 2014 Pazartesi, 15:43

Sandıktaki hazine görücüye çıktı Müjgan Pulcuoğlu ölümünün 19. Yılında eşi Oktay Pulcuoğlu’nun 30 yıl boyunca topladığı kıyafetlerin sergilenmesine izin vererek eşini andı.

 

Ferdi UZUN

22 Eylül 1995 günü Akciğer Kanseri sebebiyle vefat eden Manisa Organize Sanayi Bölgesinin kurucularından İş adamı Oktay Pulcuoğlu’nun 30 yıl boyunca topladığı ‘7 Bölgenin Yöresel Kıyafetleri’nden oluşan gizli hazinesi Köy-Kop Manisa Şubesi ve Yeniden Bir Yaşam Derneği tarafından hazırlanan proje ile yıllar sonra tekrar gün yüzüne çıktı. Köy-Kop Manisa Şubesi ve Yeniden Bir Yaşam Derneği tarafından ‘Manisa Kültürüne Sahip Çıkıyor’ sloganıyla hazırlanan proje kapsamında Pulcuoğlu’nun eşi Müjgan Pulcuoğlu (63) ile görüşen temsilciler 1974 yılından buyana Anadolu kadının giydiği kıyafetlerden oluşan eserlerin tekrar sergilenmesini sağladı. Düzenlenen açılışla 105 eserden oluşan değerli koleksiyon Manisalılarla buluştu. Köy-Kop Manisa Şubesi fuayesinde açılan serginin 15 gün boyunca açık kalacağı belirtildi. Sergide ayrıca Manisalı gönüllü bayanlardan oluşan 12 kişilik ekip mini bir defile yaptı. Sergilenen kıyafetler 150-200 yıllık tarihi içinde barındırıyor

PAHA BİÇİLMEZ

Köy-Kop Manisa Şubesi Başkanı Nurettin Dingaz, Yeniden Bir Yaşam Derneği ile ikinci projelerine imza attıklarını ifade etti. Dingaz, “Bu projede Oktay Pulcuoğlu’nun gizli hazinesini Manisalılarla buluşturmak istedik. Büyük çaba sarf ederek eşi Müjgan Pulcuoğlu’na ulaştık. Bizi kırmadı ve sandıktaki hazinesini sergiye çıkardı. Serginin açılışı Oktay Pulcuoğlu’nun ölümünün 19. Yılına denk geldi. Çok mutluyuz. Öğrenci ve öğretmenler ile modacıların bu sergiye büyük ilgi göstereceğini düşünüyoruz” dedi.

SATILIK DEĞİL, BAKILIK

Yeniden bir yaşam derneği Manisa Şubesi Başkanı Funda Demirel’de ‘Manisa Kültürüne sahip çıkıyor’ projesinin sandıklarından hızlı ilerlediğini ifade etti. Demirel, “Biz bu projede hiç yapılmayı yapmayı umduk ve başardık. Burada 30 yıllık tarih yatıyor. Bizde bu kıyafetleri üzerimizde gururla taşıyoruz. Bu eserlere paha biçilmez. Bunlar satılık değil ve satılamaz eserler” dedi.

MÜZE OLSUN

İşadamı Oktay Pulcuoğlu’nun eşi Müjgan Pulcuoğlu’da eşinin ölüm yıldönümünde adını yaşatmak adına kıyafetlerin yeniden sergilenmesini uygun bulduğunu söyledi. Manisa’da bir ‘Anadolu müzesi’ kurulması halinde kıyafetlerin 365 gün boyunca sergilenmesi için girişimci olabileceğini ifade eden Müjgan Pulcuoğlu, “Eşimin sağlığında bu kıyafetler birkaç kez sergilendi. Daha sonra Burhan Özfatura döneminde İzmir Sanat Galerisinde bir kez daha sergi açtık. Daha sonra kiraladığım depoda, sandıklar ve bakıcılar eşliğinde eserleri muhafaza ettim. Gelen proje kapsamında da eşimi anmak için yeniden sergilenmesine izin verdim” dedi.

ALMANLARDAN ESİNLENMİŞ

Müjgan Pulcuoğlu eserlerin geçmişten günümüze getiren süreci anlattı. 1974 yılında Almanya’ya yapılan bir iş gezisi sırasında eşiyle birlikte bir defileye katıldıklarını belirten Pulcuoğlu, “Almanların 3-3 kıyafetle defile yapması eşimi hırslandırdı. Türkiye’ye dönünce hemen Anadolu’ya haber saldı ve yöresel kıyafetleri toplamaya başladı. Bu süreç 1995 yılına kadar devam etti” dedi. Serginin açılışına Köy-Kop Manisa Şuse Başkanı Nurettin Dingaz, Yeniden Yaşam derneği Başkanı Funda Demirel’in yanı sıra CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Jülide çakır, OSB Başkan Danışmanı Nihat Akyol ile STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

3 4 1                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               İŞTE 200 YILLIK YÖRESEL MANİSA KIYAFETİ 

 5

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir