“YÜZDE 70 GAYRET, YÜZDE 30 KISMET”

27 Ağustos 2014 Çarşamba, 18:05

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Akhisar Belediyespor’un teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay, “Ligde kalıcı olma şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum ama sonuçta bizim işimiz yüzde 70 gayret, yüzde 30 kısmet üzerine bir iş” dedi.

2014-2015 sezonu öncesinde  açıklamalarda bulunan Akçay, sezon öncesinde fiziksel olarak iyi hazırlandıklarını, taktik anlamında da 7 hazırlık müsabakası oynadıklarını söyledi. Kuvvet ve dayanıklılık konusunda belli bir gelişimlerinin olduğunu kaydeden Akçay, şöyle konuştu:
“Ama taktiksel olarak hala çalışmamız gereken konular olduğunu düşünüyorum. Bunu bize hatırlatacak resmi müsabakalar olacak çünkü hazırlık maçlarında karşılaştığımız dirençler düşündüğümüzün altında olabiliyor. Dolayısıyla rakiplerimizin seviyesinde bir takım sorunlar yaşayabileceğimiz endişesi bizde hala var. Bu nedenle taktik anlamda, oyun anlayışının rakip kaleye yöneliş konusunda, eksiklerimizin olduğunu düşünüyoruz. Bunun için ligin başlayıp bir süre yol almaya bağlı olduğunu inanıyorum. Lig başladıktan sonra bazı şeyleri tahlil etmek ve değerlendirmek daha kolay olacak.”

Transfer çalışmaları
Akçay, kulübün ekonomik durumu ve şartlarına göre transfer politikalarını iyi yönettiklerine değinerek, “Aldığımız oyuncuların bir kısmı yarışmacı, bir kısmı geleceğe yönelik oldu. Ama 2 transfer daha yapma hakkımızın olduğunu biliyorum ve bunu sağlıklı oyuncularla doldurmak için çaba harcayacağız” dedi.

Başlangıç Balıkesirspor’la
Lige Balıkesirspor maçıyla başlayacaklarını ve ilk maçların her ekip için zor olduğunu kaydeden Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Müsabakanın rakibimizin kendi evinde olması avantaj olarak gözüküyor. Biz bu ligin kalıcı ekibi olmak istiyorsak bazı zoruluklarla mücadele etmeyi öğrenmeliyiz. Biz bu maçları nasıl kazanmalıyız ya da en az zararla nasıl kapatmalıyız gibi felsefeler üzerinde durmalıyız. 34 maçlık bir süreç, çok inişli ve çıkışlı durumlar olacak. Bir kaç müsabakayla değil olayı bütünüyle ele almak lazım ve kalıcı olmak üzerine çabalarımızın olacağını söylemiyorum.”

“Daha dirençli bir takım”
Mustafa Reşit Akçay, geri bildirimlere bakıldığında daha dirençli bir takım olduklarına işaret ederek, şöyle konuştu:
“Geçen yılın takımın ofansif yönünün daha güçlü olduğunu kabul ediyoruz. Bu durumda maçların sonuçlarının bize hangi konuda artı hangi konuda eksi getireceğini göreceğiz. Ligdeki rakiplerimizin de çok değişikliğe uğradığını ve çok fazla güçlendiğini biliyoruz. Potansiyel olarak bir alt lige düşebilecek takımlar arasında bulunduruluyoruz, değerlendirmeler bizim üzerimizden böyle yapılıyor, bunu da biliyoruz. Bizi küme düşme adayı grup içinde görmeleri bizim adımıza bir avantaj gözüküyor. Bu bakış açısı bizi bazı müsabakalarda daha avantajlı hale getirebilir. Tüm bunları düşündüğümüzde kalıcı olma şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum ama sonuçta yüzde 70 gayret yüzde 30 kısmet üzerine bir iş yapıyoruz. Yüzde 30’luk kısmeti yanımızda hissettiğimiz anda işimizin daha kolay olacağını düşünüyorum.”

“Kalıcı olmak da bir hedef”
İddialı olduğunu ancak iddialı konuşmaktan her zaman kaçındığını anlatan Akçay, sözlerini şunları kaydetti:
“Futbolun kendine yönelik kurduğu bir düzen ve acımasız bir yapısı vardır, siz her şeyin çok güzel gittiğini düşündüğünüz anda bile sizi dar ağacına çekebilir. Erken konuşmak yerine temkinli konuşmayı sürdürmekten yanayım. Şartların bizi nereye getirdiğine bağlı olarak konuşmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Kalıcı olmak da bir hedeftir aslında. Bizim gibi ekonomisi lig takımlarının en altında olan takımlar için ligde kalmak da şampiyonluğa eşit gibi.”

Gurbette 17. yıl
Akçay, gurbette çok fazla çalışan biri olarak gurbetin zorluklarını bildiğini, yaş ilerledikçe aile ve çocuklara özlemin arttığını söyledi. Kendisi için en büyük problemin bu olduğunu aktaran Akçay, “Gurbetteki 17’nci yılım olacak, zorlukları biliyorum. Buraya da alıştım diyebilirim. Çünkü bize sağlanan ortam hakikaten kendinizi özgür hissedebileceğiniz ve yaratıcılığınızı tetikleyebilecek bir ortam” şeklinde konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir