TFF 1.Lig şike iddiaları konusunda müthiş açıklamalar..

14 Temmuz 2017 Cuma, 01:53

AJANSSPOR- Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programına katılan Av.Alpay Köse, TFF 1.Lig şike iddiaları hakkında Özgür Sancar’a çok önemli açıklamalar yaptı.

Av.Alpay Köse, TFF 1.Lig’de gündeme bomba gibi düşen şike iddiaları hakkında şöyle konuştu. Burada öncelikle tabii müsabaka sonucu etkileme fiili önem kazanıyor. Şike yapmak ile teşvik primi vermek aynı. Teşvik primi iddiası var. TFF Disiplin talimatının önceki düzenlemesinde 56.madde bu konu ile alakalı. Şike ya da teşvik primi yapılması halinde süresiz hak mahrumiyeti ve küme düşme cezası veriliyordu.

TFF bu hükmü bir yıl sonra değiştirdi
Konu ikiye ayrıldı. Fiili yapmak ve teşebbüs etmek şeklinde. Yeni düzenlemede sadece yöneticilerin şike yaptığı ya da teşvik primi verdiği ispatlanırsa küme düşürülür ibaresine yer verildi. Yeni yönetmelikte bu durumları birbirinden ayırmak imkansız hale geldi.Tapeleri okudum. Delillerin temin edilmesi konusunda sıkıntı yok. Elde edilmesi suç olarak teşkil edilmiyor spor hukuku açısından.  CAS bunu onadı. İhlal kabul etmeyeceğini açıkladı. Teşebbüs ayırma konusunda açıkça teşvik primi olduğu gözleniyor. Bunun sahaya yansıması oldu mu bunu ispatlamak imkansız. Burada para pazarlığı varsa direkt olarak yapıldı kabul edilmesi gerekiyor ve ceza verilmesi gerekiyor.

Teşebbüs olduğunda en fazla 3 yıla kadar futbolcular ceza alacak
Futbolcular tamamen futboldan men edilemeyecekler. Takımlardan küme düşmeyecekler. Kulüp ile ilişkilendirilirse en az fazla 3 yada 6 puan silinme durumu olabilir.

Şanlıurfaspor’un lige alınma durumu söz konusu değil
Şanlıurfaspor takımının yeniden lige alınma durumu söz konusu değil en azından düzenlemelerde böyle bir durum yok. TFF yeniden bir yönetim kararı çıkartırsa o ligi yeniden düzenleyebilir ancak bu karışık bir durum olur. Yönetim kurulu bu kararı verirse Tahkim kuruluna itiraza gidilebilir. Tahkim kurulu onaylarsa karar hayata geçer.

Güncel durumu bence hatalı daha ağır cezalar verilmeli
Hatalı bir düzenleme güncel durum. Ağır puan silme kararı yada küme düşme cezası verilmeliydi. Bu şekilde ihlalin önü açılıyor.

Kurulların bu durumu teşvik primi teşebbüsü olarak kabul edeceğini düşünüyorum.
Bence puan silme cezası ve ilgili futbolcularında men cezası alacağını düşünüyorum. 3 yıla kadar men cezası alan oyuncu Tahkim kuruluna gidebilir. Tahkim’den çıkan karar ise kesindir.

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..