Coşkun Kököz Yazdı: TAM 45’MİŞ, 45,5’MUŞ GEÇİN BUNLARI!

03 Aralık 2014 Çarşamba, 13:30

Manisa derbisi gerçekten beklentilerin üzerine çıktı. Maça gelmeyenler yada televizyondan izlemeyenler müthiş bir mücadele kaçırdı. Maçın ilk yarısı için çok fazla birşey diyemem ama öyle bir ikinci yarı izledik ki uzun zaman hafızalarımızdan çıkmayacak dakikalar yaşadık. Gelgitlerin arasında karşılıklı goller adı gibi derbiye yakıştı.

Manisaspor’u bu sezon kazandığı maçları dahil, hiç bu kadar iştahlı izlememiştim. Futbolu ilk yarıda Manisaspor oynuyor, golü Akhisarspor buluyordu. İkinci yarıda Taner Taşkın’ın yaptığı değişiklikler siyah-beyazlıların maça ortak olmasına neden oldu. Akhisarspor ise maça kopuk kopuk dahil olup, bitirici ayaklarıyla goller arıyordu. Manisaspor ne hikmetse Subasic’in oyundan çıkmasının ardından maçı hakkıyla çevirmesini bildi. Subasic’in mevkisine İsmail Köse’yi kaydıran Taner hoca, kanatlardan Gökhan ve Dimitrov ile Akhisar karşısında sonuca gitmeye çalıştı. Nitekimde bu hamleler işe yaradı, maçı 1-0’dan 2-1’e getirdiler. Bu maçta ayrıca Süleyman’ın ön liberoda oynaması Manisaspor’da kimsenin yerinin garanti olmadığını gösterdi. Taner hoca kısıtlı kadroda herkes her yerde oynayabilir mesajını verdi. 2-1’den sonra Manisaspor bir şekilde maçı böyle tamamlayacağını düşünürken, Akhisarspor tarafı ise maçın elinden gittiğini son 5 dakikada uyanıp anladı. Ve başladı Manisaspor kalesine yüklenmeye. Manisa defansında maç boyunca her şey güzeldi. Bireysel hatalar Akhisar’ın işine yaradı. Fırsatçı Bruno ve Saidi bitti denilen maçı kendi lehine çevirmesini bildiler.

Gelelim tribünlere maç öncesi iki takım yöneticileri tarafından yapılan pozitif açıklamalar taraftarlara ulaşmadığını gördük. Hem Akhisarspor hem Manisaspor taraftarları takımları adına tribünlerdeki yerlerini alıp çeşitli hazırlıklar yapmış, görsel olarak iyi hazırlanmışlardı. Müsabakada tek olumsuz iş küfür ve sahaya atılan maddelerdi. Aynı şehrin insanları bu kadar öfkeyle birbirlerine yakışmayacak hareketlerde bulunmasını hayretle izledim. Akigo ve Tarzanlar arasındaki sıkıntıların biran önce çözülmesi lazım. Bir etkinlik yapılıp iki takım taraftarlarının buluşturulup barış sağlanmalı. Tam 45’miş, 45,5’muş geçin bunları. Yok biz böyle iyiyiz diyorsanız İzmir yanımızda, bu durum yüzünden nerelere geldiler görüyoruz. Koskoca İzmir’in Süper Lig takımı yok. Nedeni de bariz belli. Düşmanlığın kimseye faydası yok. Keşke bu maçta iki takım taraftarları bir arada maçı izleyip birlikte sevinip birlikte üzülselerdi. İşte o zaman Türkiye’ye güzel örnekle ekranlara taşınırdık. Bu maçta yapılanlar zaten bizim liglerimizde yeterince var. Türk futbolunun geldiği noktada artık bazı şeylerden vazgeçmeliyiz. Birlik, beraberlik, Fair-Play, saygı, rakip kim olursa olsun futbol adına ne gerekiyorsa herkes üzerine düşeni yapmalı. Manisa’da sahada oynanan mücadele dolasıyla her iki takım oyuncularını yürekten kutluyorum. Manisaspor’a ayrı parantez açmak istiyorum. PTT 1.Lig’de bu futbolu sergilemeye devam edin, değil karşınızda Samsun, Osmanlı, Antalya ve saymadıklarım dahil karşınızda cidden kimse duramaz. Ancak bu güzel futbolu oynarken de maçın hakemi bitti demeden mücadelenizi hiçbir zaman bırakmayın yeter. İşin özetine gelincede Türkiye Kupası B Gurubu’nun ilk maçında Akhisarspor tecrübesiyle maçı kazanırken, Manisaspor’da tecrübesizliği ile maçı geri çevirdi. Her şeye rağmen ayağınıza sağlık. Saygılar..

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir