SÜPER LİG 55 YAŞINDA!

21 Şubat 2014 Cuma, 14:47

Ülkemizde futbolun oynanmaya başladığı yıllar 19. yüzyıla kadar uzansa, sonrasında çeşitli isimler adında lig maçları düzenlense de bugün adına “Süper Lig” dediğimiz organizasyonun başlangıç tarihi 1959 yılı. O dönemde Millî Lig adı verilen organizasyona, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından koşullara uygun görülen 16 takım katıldı. Millî Lig’in ilk maçı da tam 55 yıl önce bugün oynandı.

İlk ulusal profesyonel lig uygulaması olan Millî Lig’de sezon 21 Şubat 1959 günü başladı. İzmir’deki Alsancak Stadyumu’nda o gün oynanan İzmirspor-Beykoz karşılaşmasında İzmirsporlu Özcan Altuğ, Millî Lig tarihinin ilk golünü kaydederek tarihe geçti.

1959’daki ilk Millî Lig’e katılan 16 takım, Beyaz ve Kırmızı olmak üzere iki grupta 8’erli olarak eşleşti. Maçlar çift devreli lig usulüne göre oynandı. Karşılaşmalar sonunda Beyaz Grup’un birincisi Fenerbahçe ile Kırmızı Grup’un birincisi  Galatasaray, o sezonki statüye göre finalde karşı karşıya geldi. İki ayaklı olarak oynanan finalin ilk maçını Galatasaray 1-0, ikincisini ise Fenerbahçe 4-0 kazandı. Bu sonuçların ardından Fenerbahçe, bugün Spor Toto Süper Lig olarak adlandırılan o günkü Millî Lig’in ilk şampiyonu oldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.