SPORUN YAŞAYAN ÇINARLARI UNUTULMADI

26 Ekim 2015 Pazartesi, 15:14

Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü, Türkiye’de belki de eşine az rastlanır bir proje gerçekleştirdi. Hazırlık aşaması yaklaşık 5 ay süren çalışma ile sadece Manisa sporuna değil ülke sporuna sayısız başarılar kazandırmış ve aynı zamanda başarılı sporcular yetiştirmiş isimler düzenlenen vefa gecesinde hatırlandı. Tören de konuşan Spor İl Müdürü Dr. Savaş Duman, “Örnek olan bu kişilere vefa sunmak ve yaşarken hatırlamak için bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Bizler sizin yaptıklarınıza saygı duyuyoruz” derken, törene katılan , 1975 – 1979 yılları arasında CBÜ Besyo da öğretim gören AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ da insanların anıldıkça yaşadığını söyledi. Gecenin sonunda sporun yaşayan çınarlarına günün anısına özel plaket verildi. 1960 – 1980 yılları arasında hem Manisa sporuna hem de ülke sporuna çeşitli branşlarda hizmet eden 18 isim, Tarihi Rum Mehmet Paşa Bedesteni’nde Spor il Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sporun yaşayan çınarları” töreninde yaşarken anıldılar.

Sporun yaşayan çınarları gecesinde açılış konuşmasını yapan Savaş Duman, “Marifet iltifa da tabidir, iltifatsız da marifet zayidir derler her insan işi için emek verir ama bazıları da vardır ki bu emekten fazlasını verir. Gayret verir çalışır didinir ve öz veride bulunur onlar bugün buradalar ve aramızdalar onların bu çabalarını özverilerini örnek alabilirsek ne mutlu bizlere. Türk toplumu olarak öğrendiğimiz saygı ve sevgiden yola çıkarak örnek işlere imza atan bu insanlara olan vefamızı dile getirmek ve onlara bir nebzede olsa dokunmak adına başlattığımız bu projemize katılan tüm misafirlerimiz hoş geldiniz. Dostlarını vefa ile hatırla can arayan sen ol bulan sen tanıyan sen kucaklayan yine sen kula vefası olmayanın hak’ka da vefası olmaz” diye konuştu.

Gece de konuşan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise, “Hatırlanmak hafızalara geri dönüştür. Spora hizmet etmiş kendi dallarında başarılı olmuş spor insanlarının bu ödül töreniyle hatırlanması bir çok faaliyetten daha önemli ve anlamlı. Yaşarken hatırlanmak hayatın bambaşka bir güzelliği ve bu güzelliğin ortaya çıkışı ise vefa sözcüğünün anlamıyla ilgili. Vefa unutmamak, unutturmamak demektir. Vefa geçmişin tozlu raflardan indirilmesi demektir. Bugün bu esere emeği geçen tüm dostlarımıza ve Spor İl Müdürü Dr. Savaş Duman’a teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ da törende ki konuşmasında, “Önemli olan 7’den 70’e spor yapan bir nesli, spor yapan bir Türkiye Cumhuriyeti devletini inşa etmektir. Çünkü spor sağlık demektir, çünkü spor aynı zamanda dışa bağımlılığı azaltmak demektir. İlaç kullanmamak demektir. Spor birlik ve beraberlik demektir. Aynı zamanda sporu tabana yayacağız. Piramidin tabanı ne kadar geniş olursa, zirvesi de o kadar sivri olur. Ağrı Dağı çok geniş bir tabana ulaştığı için çok yüksek bir dağdır. Ve oradan elit sporcular çıkacak. Türkiye’de bugün 65’e yakın beden eğitimi yüksek okulu ve fakülteler var. Ama ben hala Türkiye’nin spor yaptığına inanmıyorum. Spor yapmaya çalışan bir Türkiye var. Spor akademilerine, beden eğitimi spor yüksek okullarına, kulüplerimize, spor adamlarına, gençlik ve spor bakanlığına büyük görevler düşmektedir. Spor kompleksi olan okulların açılmasında, böyle bir Türkiye’nin inşa edilmesinde herkese görevler düşmektedir” dedi.

Programda CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Savaş Duman ve farklı dallarda milli olan sporcular yer aldı. Konuşmalar sonrası hazırlanan belgesel davetliler tarafından izlenirken, sporun yaşayan çınarlarına özel plaketleri protokol üyeleri tarafından verildi.

IMG_4252

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir