‘Şike davası’nda tüm sanıklar beraat etti

10 Ekim 2015 Cumartesi, 00:29

3 Temmuz Süreciyle ilgili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yeniden yargılama davasında 6. celsede karar çıktı.

Futbolda şike davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 36 sanığın ”şike” ve ”örgüt” suçundan beraatine karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Buna göre mahkeme heyeti, sanıklar Aykut Aydın, Hakan Karaahmet ve Evren Kımıl’ın, ”konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 bin lira adli para cezasına çaptırılmasına karar verdi. Heyet, sanıklar Özden Tütüncü ve Samet Erdemir’i de ”konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 bin lira adli para cezasına çarptırırken, verilen cezanın ertelenmesine hükmedildi.

Sanık Selim Kımıl’ı ”tehdit” suçundan 1 yıl 8 ay, ”konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 bin lira adli para cezasına çarptıran heyet, sanıklar Abdullah Eker ve Yusuf Turanlı’yı ”ruhsatsız silah taşımak” suçundan 10 ay hapis cezasına çaptırdı. Heyet, bu iki sanığa verilen bu cezaların da ertelenmesine karar verdi.

Aziz Yıldırım
Heyet, sanık Aziz Yıldırım’a ”örgüt kurmak” suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını iptal ederek, yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle Yıldırırım’ın beraatine hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanık Yıldırım hakkında Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda İBB, Karabük, Ankaragücü ve Sivasspor ile yaptığı maçlarda  ”şike”, Trabzonspor-Bursaspor, Eskişehir-Trabzonspor ve Trabzonspor-İBB maçlarında ise ”teşvik primi” suçlarından verilen 3 yıl 9 aylık hapis cezası ve 1 milyon 312 bin 500 liralık adli para cezasının iptaline karar vererek, bu suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle Yıldırım’ın beraatine hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Haldun Şenman ve Özden Arslan’ın ”rüşvet” suçundan oy çokluğuyla beraatine karar verdi. Üye hakim Hacı İbrahim Gözükara, sanık Şenman ile ilgili Yargıtay’ın bozma kararına uyarak, 3 yıl 4 ay hapis cezasına hükmedilmesi gerektiğini belirterek, çoğunluğun kararına katılmadı.

Heyet, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ile Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Beşiktaş eski teknik direktörü Tayfur Havutçu, eski Beşiktaş Kulübü yöneticisi Serdar Adalı, teknik direktör Bülent Uygun, eski Giresunspor Kulübü Başkanı Olgun Peker’in de aralarında bulunduğu 25 sanığın da tüm suçlardan beraatine karar verdi. Heyet, dava kapsamında elde edilen özel hayata yönelik DVD ve tapelerin iptaline de hükmetti.

Heyet, dava kapsamında hapis yatan sanıklara yönelik, tazminat davası açma haklarının bulunduğunu hatırlattı.

Mahkeme heyeti, soruşturma kapsamında Ruken Başak adına kayıtlı olan ve tedbir amaçlı el konulan 34 TY 8602 plakalı Mini Cooper S marka aracın suçun işlenmesiyle elde edilen maddi menfaat olduğu hususunda bir delil elde edilemediğinden ruhsat sahibine iadesine karar verdi.

Bu arada, beraat kararlarını duyan izleyiciler, sevinç gösterisinde bulundu. Salondan çıkan taraftarlar adliye içinde bir süre slogan attı.

NELER YAŞANDI?
Sabahın erken saatlerinde Çağlayan’a gelen Fenerbahçe taraftar grupları da pankartlarını astı ve çıkacak kararı beklemeye başladı. Öte yandan karar duruşması önce polis de önlemlerini almaya başladı ve bir güvenlik koridoru oluşturdu.

Duruşma için Aziz Yıldırım ve Fenerbahçeli yöneticilerle birlikte, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Mecnun Odyakmaz, Olgun Peker gibi isimler de mahkeme salonundaki yerini alırlarken, 16.00’da başlaması beklenen duruşma yaklaşık yarım saat gecikme ile başladı. Salonda büyük bir kalabalık yer alırken, bir çok kişi, ayakta kaldı.

Aziz Yıldırım: “Adalet gerçekleşsin, beraat istiyoruz”
Bu arada duruşma başlangıcında Trabzonspor avukatı Savcı mütalaasını eleştirerek, Yargıtay kararı ele alınmadan bir mütalaa verildiğini ifade etti. Söz alan sanıklar ise şu ifadelerle beraatlarını istediler;

Aziz Yıldırım: “4 yıl 3 aydır mahkeme sürüyor. Burada onur mücadelesi veren bir topluluk var. Artık adalet gerçekleşsin istiyoruz. Ben şahsım ve arkadaşlarım adına beraat istiyorum.”

İlhan Ekşioğlu: “Avukatlarımın savunmasına, savcının mütealaasına katılıyor, beraatimi talep ediyorum.

Ali Yıldırım: “Beyanlara katılıyorum ve beraatimi istiyorum.”

Tamer Yelkovan: “Avutakımın savunmasını onaylıyorum. Beraatimi talep ediyorum.”

Olgun Peker: “Mahkeme süreci benimle başladı, sanırım benimle bitecek. Buradaki arkadaşlar için seviniyorum. Bu davanın başlangıcı bir komplodur”

Duruşmada ardından avuklatlar söz alırken, diğer sanıkların aksine Olgun Peker’in avukatının savunması uzun sürdü. 1 saatlik süre sonrasında avukatların ardından sanıkların da son sözü soruldu. Aziz Yıldırım son sözünde “Şahsımın ve bu davada yargılanan tüm arkaşların beraatını talep ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir