SGM’den Manisaspor ve Akhisar Belediyespor’a ihtar

25 Mart 2016 Cuma, 12:49

Spor Toto Süper Lig’de 24. Hafta Akhisar Belediyespor-Fenerbahçe karşılaşması öncesi başlayan çim krizine, Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü el koydu ve iki kulübe ihtar çekerek uyardı, 30 gün de süre tanıdı.

Üç yıllığına Manisaspor ve Akhisar Belediyespor’un kullanımına tahsis edilen Manisa 19 Mayıs Stadyumu’nun çimi bakanlıkça verilen sürede tamamlanmadığı taktirde, stat kullanım protokolü SGM tarafından tek taraflı fesih edilecek ve kulüplerin kullanımından geri alınacak.

Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü’nün 25.10.2009 yılında yapılan protokol ile, Manisaspor kulübünün kullanımına tahsis edilmişti. Manisa 19 Mayıs Stadyumu ile ilgili kulübün SGM’ye 2013 yılına kadar kira gelirlerini ödemediği belirtilerek, 14.04.2015 tarihinde SGM tarafından Manisaspor’dan geri alınmıştı. Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü yaşanan bu gelişme üzerine, 19 Mayıs stadını yeniden bakıma alarak 2015-2016 futbol sezonuna yetiştirmek için yaklaşık 1 Milyon Lira masraf yaparak stadın çim ve diğer eksiklerini tamamladı. Birçok ege takımının kullandığı 19 Mayıs Manisa stadyumu gelen yoğun istekler üzerine 04.12.2015 tarihinde Manisaspor ve Akhisar Belediyespor’a 3 yıllığına yeniden kiralandı. Ancak, her iki kulüpte bakım onarım ve işletme giderleri karşılığında kiralanan 19 Mayıs stadına bir çivi dahi çakmadıkları ortaya çıktı. Gelinen süreç içerisinde iki kulübün herhangi bir bakım yapmadığı ve özellikle zeminin bozulması üzerine Spor Genel Müdürlüğü, Fenerbahçe maçı öncesi ortaya çıkan çim konusu üzerine harekete geçti. 10 gün önce iki kulübe, yazılı bir ihtar gönderen SGM 30 gün süre verdi. 30 gün içerisinde eksikler iki kulüp tarafından tamamlanmadığı taktirde, SGM yapılan üç yıllık protokolü iptal edecek ve stat kullanımını geri alacak. Devlet’in çok büyük paralar harcayarak yaptırdığı birçok stadyum kulüplerin kullanımına veriliyor. Ancak, birçok kulüp hazır olarak aldığı statlarla ilgili herhangi bir çalışma yapmaması, dikkat çekiyor. Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü tüm statları takibe aldı. Kulüplere kiralanan stadların gerekli bakımları yapılmadığı taktirde, SGM Manisa 19 Mayıs stadı ile ilgili yaptığı uygulamanın tüm kulüplere uygulanacağı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir