PASSOLİG’DEN AÇIKLAMA GELDİ

08 Mayıs 2014 Perşembe, 12:17

Passolig’den yapılan açıklama şöyle;

Passolig Kart’ın tüketici haklarını ihlal eden bir ürün olduğu konusunda kamuoyunda yaratılmak istenen yanlış algıya cevaben aşağıdaki hususları kamuoyu ile paylaşmak isteriz:

Passolig Kart, bugün Türk tüketicisine sunulan kredi kartı / banka kartı / taraftar kartı programları içinde hem maliyet hem de sağladığı faydalar ve sahip olduğu özellikler açısından benzersiz avantajlar sağlamaktadır. Tüketicinin ödediği kart ücretinin önemli bir kısmını tercih edilen kulübe ödeyen, kalan tutardan basım, işletim maliyetleri de düşüldüğü zaman bu programın herhangi bir kar imkanı olmadığı açıkça görülüyor. Passolig Kart’ın, piyasada ortalama 75 TL fiyatla sunulan diğer kredi / banka kartı programları ve tek özelliği maç bileti alınmasında mecbur tutulan ve yüksek fiyattan satılan taraftar kart programlarıyla kıyaslanmadan, tüketicinin aleyhine, fırsatçı bir ürün gibi lanse edilmesi konuyu detaylarıyla bilen tüm tarafları hayrete düşürmektedir.

Kaldı ki taraftarın ödediği her kuruşun değerini bilerek, onlara bu bedelleri hemen geri kazandıracak programlar da Passolig Kart’la beraber sunuluyor. Şimdi arzu ederseniz hep birlikte bu kartın özelliklerine rakamlar ışığında bir göz atalım:

 • Akla gelen ilk soru bu kartlardan ne kadar kullanım ücreti alındığı… Passolig Kart’tan alınan yıllık e-bilet kullanım bedeli 15 TL… Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor için bu tutar 25 TL… Bu bedelin sadece 7.95 TL’si kartı ihraç eden kurum tarafından, o da plastik ve personalizasyon bedelini karşılamak için tahsil ediliyor. Geri kalan tüm tutar kulüplere kalıyor.
 • Örneğin, Galatasaray 25 TL ücretin tam 17,05 TL’sini gelir olarak elde ediyor. Üstelik taraftar ödediği yıllık e-bilet bedelinin çok daha fazlasını günlük hayatında kartını kullanarak geri alıyor.
 • Kart sahipleri Türkiye’nin en büyük akaryakıt istasyonundan yakıt aldıklarında 15 TL kazanıyor… ülkemizin en köklü süpermarket zincirinden günlük alışverişlerini yaptıklarında 10 TL geri alıyorlar. Dünyaca ünlü fast food zincirinden indirimli menü aldıklarında ise 10 TL az ödüyorlar.
 • Bütün bu markalardan bağımsız olarak, kredi kartı ile 200 TL alışveriş yapıldığında da 20 TL avantaj sağlıyor. Bu fırsat ve faydaları alt alta koyduğumuzda da elde ettiği somut değer 100 TL’yi aşıyor.
 • Kullanıcının ödediği bedel 25 TL, aldığı fayda 100 TL. Tam 75 TL net kazanç sağlanıyor.

Peki piyasada hizmet veren diğer bankaların ihraç ettikleri kartlara bir göz atalım…

 • Bankaların internet sitelerine giren tüm kullanıcıların, hangi bankanın müşterilerinden ne kadar yıllık kart ücreti aldığını görmeleri mümkün…
 • Sanki bankalar birbirleri ile anlaşmış gibi belirli tutar aralıklarında standart bir fiyatın oluştuğunu görüyoruz.
 • En az 70 TL seviyesinde bir oran belirlenmiş, kart müşterilerden bu tutar her yıl tahsil ediliyor. Vatandaşlarımızın bankalara en çok itiraz ettiği konu da zaten bu ücretin mahiyeti.
 • Passolig Kart’tan banka sadece 7.95 TL alırken, diğer bankalar içerik olarak daha az fayda ve fırsat sundukları kartlar için bunun neredeyse 10 katı ücret tahsil ediyorlar.
 • Bu kapsamda Passolig kart Türkiye’nin en ekonomik kart programı olarak ön plana çıkıyor.
 • Bazı kulüpler, kulüp arma ve logolu plastik kartları taraftara pazarlıyorlar. Bu kartlardan 30 TL ile 150 TL arasında ücret tahsil ediyorlar. Kartların temel satış cümlesi olarak da “maç bileti alımını” koyuyorlar. Bu kapsamda bakıldığında kulüplerin zaten müşteri sadakat programlarının yıllardır kullanımda olduğunu görüyoruz… Ancak bu kartların sağladığı mevcut faydalar Passolig’in kat be kat altında kalıyor.
 • Ne toplu taşımada  kullanılabiliyor, ne e-bilet ile uyumlu taraftarı maça kombine bilet konforunda girmesini sağlıyor ne banka kartı/ kredi kartı faydası sunuyor ne de Passolig ölçüsünde geniş bir üye işyeri ağında taraftara fayda ve fırsatlar sunuyor.
 • Özetle, Passolig mevcut taraftar kart programlarından çok daha fazlasını çok daha ucuza taraftara sunuyor. Bazı kulüpler kendi pazarladıkları kartları, maça girmek ve kombine bilet almak için “zorunluluk” olarak ortaya koyarken; bu zorunluluğu ne        e-bilet’in yasal çerçevesi ile ilişkilendirebiliyor ne de taraftara ödediği paranın karşılığını verecek bir hizmet/fayda sunabiliyor.
 • Passolig dünyası e-bilet’in huzur ve güven zeminini oluşturduğu gibi taraftarın cebini ve ekonomik durumunu da düşünüyor ve herşeyin ötesinde son kullanıcının faydasını kendine çıkış noktası olarak alıyor.

SAYGILARIMIZLA

PASSOLİG KURUMSAL İLETİŞİM BÖLÜMÜ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.