Mergen: “Manisaspor’un önü artık açıldı”

14 Mart 2017 Salı, 18:06

Manisaspor Başkanı Abdullah Mergen, bugün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Mergen, yağtığı değerlendirmede eski yönetimlerin borçlarına dikkat çekerken, Manisaspor’un tarihinde kendileri gibi borçları aşağıya çeken bir yönetimin olmadığını ve Manisaspor’un önünün artık açık olduğunu söyledi.

Başkan Abdullah Mergen, yönetim kurulu ile birlikte kulübü takip eden yerel-ulusal medya kuruluşlarının temsilcilerini bugün öğle yemeğinde ağırladı. Tarık Almış Spor Tesisleri’nde düzenlenen öğle yemeğinde Başkan Abdullah Mergen, İkinci Başkan Hakkı Övünç, Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Öztürk, Futbol Şube Sorumlusu Muzaffer Etçil ve Basın Sözcüsü Serkan Özşen basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Abdullah Mergen birliktelikte basın mensuplarının sorularını cevaplayarak önemli açıklamalarda bulundu.

“Futbol taraftarıyla güzel”

Ligin kalan haftalarının beşini kendi evimizde oynayacağımızı belirten Başkan Abdullah Mergen, “Bu haftadan itibaren bilet fiyatlarını 1 TL’ye indireceğiz. Manisa’dan her kesimin özellikle ailelerin ve gençlerin Passolig alarak 19 Mayıs Stadyumu’nu doldurmasını bekliyoruz. Futbol taraftarıyla güzel. Şehirden bu yönde bir destek bekliyoruz. Ligde son 7-8 takımın puanları birbirine yakın ve bu takımlar arasında çok ciddi bir yarış var. Taraftarımızın desteği bu süreçte çok önemli.” dedi.

“Yeni Malatyaspor maçında mutlak 3 puan almak istiyoruz”

Adana Demirspor ve bu hafta oynanacak Malatyaspor maçlarını değerlendiren Başkan Mergen, “Adana Demirspor maçı galip gelebileceğimiz bir maçtı. Farklı kazandığımız maçların ardından takımımız üzerinde bir rehavet olabiliyor. Bu maçta kolektif ruhumuzu ortaya koyamadık. Buradan alınan 1 puanı önemsiyoruz. Yeni Malatyaspor maçında mutlak 3 puan almak istiyoruz. Bu maçta takımımıza dolu tribünlerle verilecek bir destek istiyoruz.” diye konuştu.

“Geçmiş yönetimlerin Vergi ve SGK borçlarını da yapılandırdık”

Kulübün ekonomik durumuyla ilgili sorularla ilgili değerlendirme yapan Başkan Mergen, “Mali ekonomik durumu iyi yönetiyoruz. Her yerde olabilecek ufak tefek sıkıntılar yaşıyoruz ama bunlar çok sorun teşkil edecek noktada değil. Ligde artık son 50 metreye girdik. Yönetim, teknik heyet ve futbolcularımız artık tamamen buna odaklandı. Önümüzdeki haftalarda alabileceğimiz 4 galibiyet, 1 beraberlik bizi lige tutundurur diye düşünüyorum. Maddi konuları çözüyoruz ama yabancı oyuncuların dosyalarıyla ilgili sorunlarımız çıkabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Makukula’ya kısmi bir ödeme yaptık ama onların baskısı devam ediyor. Bunu çözmek için çalışmalarımız devam ediyor. Gönül ister ki; bu borçları yapıldığı dönemlerdeki isimlerden MOSB Başkanı Sait Türek, oradaki imkanlarla bu sorunları çözebilseler, bu anlamda duyarlı olsalar. Biz onların ve onlardan sonra gelen yönetimlerin borçlarını tamamen temizleşmiş durumdayız. Vergi ve SGK borçlarını da yapılandırdık.” diye konuştu.

“Para geri planda tutulmalı”

Başkan Abdullah Mergen “Yeni Malatyaspor maçına özel prim var mı? sorusu üzerine şunları söyledi: Sezon başı primleri 4 bin TL belirlemiştik ama bu rakamda hiç zaman kalmadık ve 10, 8, 6 ve 5 bin TL gibi rakamlarla prim ödemesi yaptık. Bu maç için özel bir şey belirlemedik. Futbolcularımızın prim konusunda rakamı “maçı kazandıktan sonra konuşuruz” yaklaşımları güzel bir yaklaşım. Herkes profesyonel olsa da şu süreçte para geri planda olmalı. Para geri planda tutulmalı. Maçlarımızdan sonra futbolcularımız rakam belirliyor. Biz de itiraz etmeden veriyoruz. Bugüne kadar bu konuyu sıkıntısız götürdük bundan sonra da Allah ödemeyi nasip etsin. Yeni Maltyaspor maçına özel bir prim belirlemedik”

“Tarzan ismi bizim sembolümüz”

İsmail Şahmalı’nın vefat eden bebeğinin isminin tribüne verileceği konusuyla ilgili Başkan Mergen şunları söyledi: “İsmail’e tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum. Allah böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın. Tarzan Tribünü’nün isminde, Muhammet Ömer Şahmalı Tribünü olarak ekleme yaptık. Bu hafta biletler isim üzerinden satışa çıkacak. Bu tip yaklaşımlarla onun acısını hafifletebilirsek ne mutlu bize. İsmail, Adana Demirspor maçında da bir günlük antrenmanla üst düzey bir performans gösterdi ve 1 puanı almamızda önemli bir rol üstlendi. Bu yaklaşımla tribünden Tarzan ismini kaldırmadık, o tribüne Muhammet Ömer Şahmalı ismini ekledik. Taraftarın gittiği bir tribünde bunu yaparak bu girimimizi daha anlamlı hale getirmek istedik. Tarzan ismi kaybolmaz Tarzan bizim sembolümüz.”

“Yollarımızı ayırdık”

Mergen, Emre Öztürk’le ilgili sor üzerine şu değerlendirmede bulunudu: “Emre Öztürk’ün kadro belirleme noktasında hocamıza karşı bir saygısızlığı oldu. Daha önce de ufak tefek sıkıntılar oldu. Bunu şimdiye kadar absorbe ettik ama en son noktada şahısların egolarının tatmin edileceği bir dönem yaşamıyoruz. Kimi tribünde olacak, kimi kulübe de olacak. Herkesin bu takımı tutması için elinde geleni yapması lazım. Biz onla yollarımızı ayırdık. Karşılıklı konuştuk ve resmi süreç başlatılacak.”

“Hiç kimseye bu kulübün kapılarını kapatmıyoruz”

Mergen, “Belediye Başkanlarının desteğine ihtiyaç duyuyor musunuz?” sorusuna yönelik şu cevabı verdi: “Geldiğimiz günden bu yana bu kulübü yönetmeye çalışıyoruz. Birilerine bağlı hareket ederseniz, yönetmezsiniz. Önce kendimize güvenmek zorundayız. Adımlarımızı buna göre atıyoruz. Hiç kimseye bu kulübün kapılarını kapatmıyoruz. Herkes gelebilir, manevi olarak da, maddi olarak da destek olabilir. Biz 3 yabancı dosya dışında kulübümüzün yaklaşık 45-50 milyon TL borç sorununu çözdük. Hatta geçen yılki borçlarımızı kapattık. Bu yıl da sezon sonu için önümüzde bütün takımın hak edişleri dahil 2.5-3 milyon TL gibi bir rakam var önümüzde. Onu da çözeceğiz. Biz her sene, bir sonraki seneye devretmeden mali yapımızı sağlam bir zemine oturtmuş durumdayız. Stadyuma herkes gelebilir. Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait olan bir protokol tribünü var. Belediye başkanları, milletvekilleri, Manisaspor’u seve herkes oraya gelebilir. Biz bundan memnun oluruz. Bu tip girişimleri iki buçuk yıldır yapıyoruz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Asıl bizim için önemli olan Manisa halkının, şehrinin Manisaspor’a sahip çıkmasıdır. Halkımız Manisaspor’a sahip çıkarsa diğerleri de arkasından gelir diye düşünüyorum.”

“Bu borcu temizlesinler”

Başkan Abdullah Mergen, sorulan soru üzerine borçlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Makukula, Benfica Kulübü ve Iwanski olmak üzere 3 yabancı dosya için borcumuz kaldı. Bunun dışında vergi ve SKG borçlarını ise yapılandırdık. İki ayda bir vergi dairesine 275 bin TL, SGK’ya da 125 bin TL ödüyoruz. 3 yabancı dosya için 3 milyon 900 bin Euro borç var. Bu borçların hiçbiri bizim dönemimize ait değil. Bizim dönemize ait olmayan, geçmiş döneme ait borçlarla ilgili de yargılanacağız. Bu kulübün tarihinde bizim gibi borçları aşağıya çeken bir yönetim yok. Bu kulübün önü artık açıldı. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde çok ciddi bir bütçe var. Bu bütçenin başındakiler Manisaspor’da bulundukları dönemdeki pisliklerini temizlerlerse minnettar oluruz. O dönemde Sait Türek’in Kenan Yaralı’ya söz vererek “Makakula’yı al. Ben ödemelerini yapacağım” söylemlerini herkes biliyor. Sonrasında arkalarına bakmadan gitmeleri de ortada. Onlara ait milyonlarca lira borcu saymak istemiyorum. Bu borçlar bitti. İçlerinde insanlık, karakter, şahsiyet varsa, o dönem parayı idare eden Sait Türek bu borcu temizler. Ben ne kadar mücadele edip bu pisliği temizliyorsam, onlar da şu anda paranın başında olarak bu borcu temizlesinler. O kısımları onlar hallederlerse sorun kalmaz, sonra da başarı gelir. Yanlarına kar kalmaması gerekiyor. O döneme ait vergi ve SGK borçlarını yine ben ödeyeceğim. Defalarca konuşmaya gittim. Sait Türek “Ver kulübü Cengiz’e, o temizlesin” dedi. Özrü kabahatinden büyük. Çok gittim, bir daha da asla gitmem, konuşmam. Basın mensupları da o dönemlerde bu sorunlara yönelseydi, bu sorunlar biterdi. Bu sene bu kulübe 8.5 milyon TL kaynak oluşturduk. Bu rakamın 8.5 kuruşu dahi Manisa’dan gelmedi.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir