MANİSA’DA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ

05 Ocak 2014 Pazar, 14:26

Manisa’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından vatanı uğruna can veren kahramanları anmak, hatıralarını genç belleklerde canlı tutabilmek için “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” düzenlendi. Yürüyüşe Manisa Vali Vekili Necmettin Yalınalp, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Hüseyin Sökmez ve öğrenciler katıldı. “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla yaklaşık 500 öğrencinin yer aldığı yürüyüş saat 10.00’da Valilik önünden başlayarak Kültür Merkezi’nde sona erdi. Yürüyüşte yer alan tüm öğrenciler Kültür Merkezi Lale Salonu’nda düzenlenen Gençlik Şühedanın İzinde Sarıkamış Şehitlerini Anma konferansına katıldı. Konferansta konuşmacı olarak Profesör Doktor Mehmet Çelik yer aldı.
Programda konuşan Vali Vekili Necmettin Yalınalp şunları söyledi: “10 binlerce vatan askeri düşmana değil soğuğa ve açlığa yenildiler. Geçtiğimiz yıldan itibaren Gençlik Spor İl Müdürlüğü Türkiye’nin dört bir yanından gençlerimizi Allahuekber Dağları’ndan Sarıkamış’a götürdü. 10 binlerce gencimiz -13 derecede en az bir metre karın üstünde atalarının şehit olduğu yerlere kamp kurup, aynı havayı soludular. Bu gün aynı duygularla buradayız. Beyaz Hüzün olarak tarihimize geçmiş Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerlerimizi anıyorum. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun.”
“TARİHİ ÇARPITILAN MİLLETLERİN GELECEKLERİ YOKTUR”
Konferansta konuşmacı olarak yer alan Profesör Doktor Mehmet Çelik şöyle konuştu: “Bundan 100 sene önce bir İmparatorluğumuz vardı. 20 milyon kilometrekareden küçüle küçüle 5 milyon milyon kilometrekareye düştü. Bir kaç sene içerisinde 70-80 bin kilometrekare Anadolu toprakları elimizde kaldı. Yemen, Sarıkamış, Galiçya, Balkanlar bir çok yerde dünyanın en büyük devletleriyle savaştık. 5 milyon insan kaybettik. En son Çanakkale Savaşı’nda düşmanlarla karşılaştığımız zaman cephede askerlerimiz yetmedi. Tarladan köylülerimizi topladık. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş kulüplerinin futbolcularını aldık. En son lise son sınıf öğrencileri savaşa gitti. Tarihi çarpıtılan milletlerin gelecekleri yoktur. 80 yıldır bizim ders kitaplarımızda kaybettiğimiz 5 milyon kilometrekare toprağın hikayesi yoktur. Kaybettiğimiz 5 milyon insanın hikayesi yoktur”.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.