MANİSA’DA EGE KUPASI BAŞLIYOR

18 Ocak 2015 Pazar, 15:07

HABER-FOTO: Coşkun KÖKÖZ

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) tarafından 19-24 Ocak tarihleri arasında Manisa ve ilçelerinde bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Mercedes-Benz Ege Kupası, yarın Salihli ve Akhisar’da gerçekleştirilecek olan açılış maçlarıyla başlıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Mercedes-Benz Ege Kupası öncesi Manisa Saruhan Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Manisa ve ilçelerinde 19-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak 2015 Mercedes-Benz Ege Kupası öncesindeki basın toplantısına Tff İcra Kurulu Üyesi ve Profesyonel Kurulu Başkanı Arif Koşar, U16 Milli Takım Teknik Direktörü Ahmet Ceyhan ile U16 Milli Takımı Kaptanı Cafer Tosun katıldı.

KOŞAR: “TURNUVA ÖNÜMÜZDEKİ YIL TİPİK BİR DÜNYA KUPASI HALİNE GELECEK”

Basın toplantısında konuşan Tff İcra Kurulu Üyesi ve Profesyonel Kurul Başkanı Arif Koşar, önümüzdeki yıl turnuvayı daha geniş katılımla düzenlemek istediklerini belirterek, “Önümüzdeki yıl nasip olursa turnuvaya 4 ülke daha katılacak. Daha fazla talep var ama 4 ülkeyi alıp 12 takımla branşında, kulvarında tipik bir dünya kupası haline gelecek. Bu organizasyonları FIFA tarafından çok ciddiye alınıp takip edildiğini bilmenizi isterim. Bütün dünyanın futboldaki sorunu hep alt yapıların nasıl daha reel hale gelmesini, futbolcularımızın hızlı bir şekilde yetişmesini sağlayan konular, brifingler, dersler hazırlanıyor ama dünya da bu arada çok sonuç alamıyor. U16 milli takımları gençlerimizin tam hayatlarının dönüm noktası olduğu, nasıl yetişirlerse öyle devam edeceği bir yaş kategorisinde olduğunu bu yüzden de bütün futbol otoritelerinin U15 ve U17’de futbolcu olabilecek kapasitedeki gençlerimizin, çocuklarımızın, bu konuda hayata bakışlarının gelişmesi için önemli bir yaş olduğunu ifade ediyorlar” şeklinde konuştu.

“FİNAL OYNAYIP KUPAYI KALDIRMA ARZUSUNDAYIZ”

Manisa’da dolu dolu gençlerle ilgili futbol müsabakalarının olacağını kaydeden Koşar, “Pazartesi günü Salihli’de, Salı günü Soma’da Cuma günü de Turgutlu’da, inşallah finali de Cumartesi günü Manisa 19 Mayıs Stadyumunda oynayacağız. Değerli bakanımızı da davet ettim ‘Sayın bakanım final oynarsak programınıza alır mısınız’ diye. Çok mutlu olacağını ifade etti. Dolu dolu bir futbol haftası yaşayacağız. Dolu dolu birliktelik yaşayacağız. Ben teknik heyete teşekkür etmek istiyorum. Onlar çok iyi hazırlanmışlar da gelmişler. Turnuvaya çok ehemmiyet verdiler. İnşallah bu sene de final oynayıp kupayı kaldırmak arzusundalar ama her şeyden önce Fair-play geliyor. Biz burada ev sahibiyiz. Misafirperverliğimiz geliyor ama kupamız da gelirse hiç fena olmaz” dedi.

“GENİŞ BİR KADROMUZ VAR”

U16 Milli Takım’ın başına yaklaşık 1,5 ay önce geldiğini kaydeden teknik direktör Ahmet Ceyhan, “Mevcut kadro ve bu mevcut kadronun dışında kalan 60-70’e yakın geniş bir kadromuz var. Bu kadronun içinden devamlı performansları, hafta sonları akademik ligdeki maçları takip edilerek, oyuncularımızın form durumları ve performans durumlarına göre kadromuzu oluşturuyoruz. Bu geniş kadronun dışından her an gelebilecek oyuncularımız da olur. Yani milli takımlarımız her genç oyuncuya açıktır. Yeter ki o seviyeye geldiklerini görelim. Bölge antrenörlerimizin de devamlı akademi liglerinde bölgelerindeki oyuncuların bize gelen raporları doğrultusunda oyuncularımızı da izleyerek milli takımlarımızı teşkil etmek istiyoruz. Burada bizim en önemli gayemiz ufak yaş gruplarından yukarılara taşıyabileceğimiz oyuncularla devam edebilmek. Onun için de geniş bir yelpazede iyi oyuncuları kadromuza katarak milli takımlarda bir üst takıma çıkararak A Milli Takım’a kadar gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

TOSUN: “ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ”

U16 Milli Takımı Kaptanı Cafer Tosun ise hedeflerinin ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmek olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Öncelikle bu turnuvanın düzenlemesinde pay sahibi olan herkese teşekkür ediyoruz. Böyle turnuvaların bizim gelişimimiz ve kariyerimizi açısından önemli bir yeri var. Biz elimizden gelen gayreti göstererek bu turnuvanın şampiyonu olmak istiyoruz. Önemli olan dışarıdan bakıldığında iyi futbol oynayan iyi mücadele eden ve takdir kazanan bir takım ortaya koymak. Bunun içinde elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Böyle bir turnuvaya ev sahipliği yaptığımız içinde gurur duyuyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz.”

Ege Kupası’na bu yıl U16 Türk Milli Takımı’nın yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Romanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna ve Yunanistan katılıyor.

3cb558306beb4c64921e91751a4125a4 8877b33183dd4732af41a9b8521d48ea

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir