İSMET ÜLKELİ’Yİ ANMA ZİRVE TIRMANIŞI YAPILDI

13 Nisan 2014 Pazar, 01:43

Türkiye Dağcılık Federasyonu Manisa İl Temsilciği tarafından bu yıl ilk kez “Manisalı Dağcı İsmet Ülkeli’yi Anma ve Dağcılık Şenliği” düzenlendi.

Manisalı Dağcı merhum İsmet Ülkeli’yi anmak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin çeşitli illerinden 45 kulüpten 500 sporcu bir araya geldi. Manisa’da Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayan etkinliğe Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse ve sporcular katıldı. Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve federasyonun Manisa İl Temsilcisi Fuat Kuloğlu ile birlikte Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sundu.

Bir çok ilde dağcılık şenliklerinin yapıldığını belirten Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, “Şenliklerimizin bir amacı dağcılık sporunu tanıtmak ve sevdirmek, ikinci amacı ise Türkiye’deki dağcılık sporuna yön veren merhum dağcı İsmet Ülkeli gibi büyüklerimizi unutturmamak. Merhum İsmet Ülkeli, bugün gençlerimizin teknolojik aletlerle yapamadığı serbest tırmanışı, o günün şartları ve aletleriyle yaparak dağcılık sporuna yön vermiştir. Dağcılık sporuna gönül vermiş ve bu sporun gelişmesine bir çok katkıda bulunmuş büyüklerimizi unutmak, bizim de gelecekte unutulacağımız anlamına gelir. Tek hedefimiz özellikle gençlerimize dağcılık sporunu sevdirmektir’’ dedi.

Şenliğin amacının topluma dağcılık sporunu tanıtmak, gençlere dağcılık sporunu sevdirmek olduğunu belirten Türkiye Dağcılık Federasyonu Manisa İl Temsilcisi Fuat Kuloğlu, şenliğin iki gün süreceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Şenliğimize valiliğimizin ve Büyükşehir Belediyemizin büyük desteği oldu. Şenliğimiz 1 gece iki gün sürecek. Şenlik boyunca çeşitli illerden gelen dağcı sporcularımız Manisalı merhum Dağcı İsmet Ülkeli’nin anısına bin 513 metre yükseklikteki Spil Zirvesi’ne çıkacak, ardından At Alanı Mevkii’nde kamp yapacak. İkinci gün ise yine patika yollardan dağcılarımız inişi yapacak. Şenliğimizi geleneksel hale getirip, her yıl Türkiye’nin dağcılarını ilimizde toplayacağız.’’

500 dağcı konuşmaların ardından Doğu ve İzmir Caddesi üzerinden Ağlayan Kaya Mevkii’ne kadar yürüdü. Sporcular daha sonra gruplara ayrılarak bin 513 metre yükseklikteki Spil Dağı’na zirve tırmanışı yaptı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.