FATİH TERİM’DEN NİASSE BOMBASI!

04 Mart 2014 Salı, 19:30

A Milli Takım Futbol Direktörü ve Teknik Direktörü Fatih Terim, İsveç maçı öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Terim, “Uzun yıllar sonra İsveç maçı için buraya geldik, Ankara hem başkent hem de bizim için önemli bir şehir. Umarım yarın herkes kırmızı veya beyaz rengini giyer öyle gelir. Güzel bir gün geçiririz. Takımdan teknik olarak Ömer ve Tolgay’ı çıkardık. Mehmet Topal’ın biraz rahatsızlığı var bacağında son antrenmana çıkarmayacağız herhalde, yarın da riske etmeyiz. Takımımızın son şekli bu. Takımları tek tek analiz edebilirim ama bir futbol adamı olarak şunu söyleyebilirim, futbol olarak iyi olamazsanız her takım size sıkıntı yaratabilir. Her takımın bir şey yapma amacı var bu seviyede eğer siz gerekeni yapmazsanız her takım başınıza iş çıkarabilir. Rakiplerimiz güçlendi her maçı ciddiye alıp maç seçmeden oynamalıyız. Taktiksel ve felsefi anlamda sıkıntımız olmaz ama coşku ve konsantrasyon konusunda daha iyi olmalıyız. Atacağımız her gol alacağımız her puan bizim için çok değerli. Bunu yaşadık zamanında çok küçük hesaplarla turnuvalar kaçırdık. Her takım bize çelme takabilir bu gayet basit.”

Yabancı kuralı
“Her uygulamanın pozitif negatif yanları vardır. Yabancı sınırlaması konusunda düşüncelerim çok açık ancak şunu önemsiyorum eğer rekabetten vazgeçersek çok şey kaybederiz.  Milli Takımların sorumlusu olarak herhangi bir yaptırımın bizim açımızdan sorun olmayacağını düşünüyorum.”

Lig yarışı
“Ligde oynanan futbol şöyle düşünelim, artık iyi futbol kötü futbol hücum yada göze hoş gelen futbol bunların dışında bir döneme girildi. Şampiyonluk yolunda düşme yolunda kazanmak için oynayan takımlar var.”

Kasımpaşa’nın tesisleri açmamasını konusu
“Kasımpaşa Kulübü bize açıkcası tüm tesislerini hep açtı hemde en yeni şekliyle. Son yapılan hareketin şekli konusunda çok konuşulabilir. Söylenmesi gereken sözler, daha sakin olup bazı konuları başka platformlarda konuşmalıyız. Birbirimizi anlayan tavır bekliyorum herkesten açıkcası. Burada neden verilmediği  konusunu konuşmak doğru değil. Uzar bu konu. Ben şuan Kasımpaşa’nın bize yaptığı misafirperverliği, geçmişte olan iyi şeyleri düşünmek istiyorum. O arkadaşlarımızda vatanını ülkesini bayrağını seven insanlar. Bu konuda yumuşak olmakta yarar görüyorum.”

“Biz İsveç  gibi çok önemli takımalarına karşı oynarken, herkesi çağırıp mesaj veriyoruz. Hazır olun iyiyseniz oynarsınız diyoruz. Bütün ligler dahil hatta BAL Ligi dediğimiz amatör ligleri de önemsiyorum, arkadaşlarımızla da konuşuyoruz. Her kategoriden futbolcu çıkmalı çıkmak zorunda. Eğer 76 milyon insandan çıkmazsa kendimizi sorgulamalıyız. Gençlerin eğitimi konusunda daha donanımlı olmayılız ki yukarı daha yetenekli oyuncular atalım. Herkesin bir görevi var bir oyuncuyu bize bildirmek en önemli görevdir. Yılllardır iddia ediyorum her şey en iyi var bu ülkede, yine bulup çıkaracağız, layık olanlar gelecekler.”

Akhisarsporlu Omar Niasse’nin A Milli Takım’da oynamak istemesi sorulunca Terim şunları söyledi; “Bir insan ben bu ülkeyi seviyorum, bu formayı giymek istiyorum derse benim kendi fikrim oynamasından yana. Bazı insanlar buna karşı olabilir. Rakiplerimizde böyle bir şey mümkün. Onlarda birçok futbolcu oynuyor orijini başka ülke olan.  Niasse ben Türküm, Türkiye’de oynamak istiyorum diyor. Ciddi düşünmeliyiz bunu. Ben yabancı oyuncuların oynamasına sıcak bakıyorum. FIFA normlarına uyuyorsa ve Türk’üm diyorsa benim için bu önemlidir. Bizi seçmeyenlerin peşinden koşacağımıza bu oyuncuları almalıyız takımımıza.”

Mesut Özil ve altyapı
Mesut dahil birçok oyuncuyu bizim altyapı hocalarımız 15-16 yaşında bulmuştur. Sorun bakalım babalarına amcalarına, 1990’dan sonra Türk olupta yetenekli olupta teklif götürülmeyen bir tane gurbetçi oyuncu yok. Hiç kimse demiyorki siz teklif ettiniz onlar reddetti demiyor. Herkes bizde niye oynamıyor diyor. Biz bu oyunculara hep teklif yaptık ama onlar başka ülkeleri seçtiler, saygı duyuyoruz hepsine. O zaman şu çıkıyor ortaya kendini Türk hissedip oynamak isteyene hayır deniyor.”

Kadro twitter’dan duyurulacak
Terim son olarak kadronun sorulması üzerine; “Bu akşam yada yarın kadroyu twitter’dan açıklayacağız.” diyerek basın toplantısı sonlandırdı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir